Suriye'de Beşşar Esed rejiminin "çatışmasızlık bölgeleri" içerisinde bulunan Humus'un kuşatma altındaki Telbise ilçesine gerçekleştirdiği topçu saldırılarında 1'i sağlık çalışanı, 2 sivilin yaşamını yitirdiği aralarında çocukların da yer aldığı 10 sivilin yaralandığı aktarıldı.

Humus'taki AA muhabirlerinin verdiği bilgiye göre, Esed rejimine bağlı güçler, Humus'un kuzey arazisindeki Telbise ilçesine topçu saldırıları gerçekleştirdi.

Muhaliflerin yönetimindeki Telbise'deki sahra hastanesinin sosyal medya hesaplarından yayımlanan açıklamaya göre, rejimin ilçeye yaptığı topçu saldırılarında 1'i sağlık çalışanı, 2 sivil hayatını kaybetti.

Yapılan açıklamada, saldırılarda içlerinde çocukların da olduğu 10 sivilin yaralandığı bildirildi.

Rejimin askeri kuşatması altındaki, Humus ilinin kuzey kırsalında bulunan Hola ilçesindeki kimi bölgelere dün rejim güçlerinin gerçekleştirdiği hava ve kara saldırılarında da en az 2 kişi ölmüş, aralarında çocuklarında da olduğu 13 kişi yaralanmıştı.

Rejimin son bir haftadır saldırı odağındaki ilçede hava ve topçu saldırıları sonrası, sivillere ait yerleşim alanlarında büyük çaplı zararlar oluştuğu öğrenildi.

Humus'un kuzeyinde, askeri muhaliflerin kontrolündeki Telbise ve Hola ilçeleri, yaklaşık 5 yıldır rejimin askeri kuşatması altında.

Humus'un kuzey kırsalındaki Telbise ve Hola ilçeleri, 4-5 Mayıs'ta Astana Toplantısı'nda Rusya, Türkiye ve İran'ın imzaladığı muhtırayla oluşturulması öngörülen "çatışmasızlık bölgeleri" içerisinde yer alıyor.