Suriye'de Beşşar Esad rejimi askerleri, terör örgütü YPG/PKK ile koordinasyon içinde Suriye'nin Münbiç şehrine askeri güçlerini gönderdi. Münbiç'teki emniyetli kaynakların aktardığı bilgiye göre, rejim askerlerini taşıyan 40 pikap, 2 tank, malzeme kamyonları ve zırhlı personel taşıyıcılar, yaklaşık 1 saat önce ilçenin güneyinden giriş gerçekleştirdi.

ESAD, PKK ELEBAŞLARI İLE ANLAŞTI

Terör örgütü YPG/PKK elebaşlarıyla kısa bir görüşme yapan rejim askerlerinin konvoyu, görüşmenin sonrasında ilçenin batı tarafında olan Arimah beldesine gitti. YPG/PKK, Arimah'ın kontrolünü rejim askerlerine bıraktı.

Arimah beldesi, Münbiç'in batısıyla Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi arasında yer alan cephe hattında yer alıyor.

MÜNBİÇ'İN DİĞER BÖLGESİNDE YPG/PKK İŞGALİ SÜRÜYOR

Münbiç'in diğer yerlerinde YPG/PKK işgali devam ederken, ABD'nin yakın tarihte ilçedeki askerlerini çekmesi bekleniyor.

ABD güçleri, Münbiç ilçe merkezi ve kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı bölgesiyle cephe hattı halindeki Sacu çayı kıyısında yerleşmiş vaziyette.

ÇAVUŞOĞLU: GİRECEĞİZ DEDİYSEK GİRERİZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'ye gerçekleştirilecek operasyonla alakalı önemli açıklamalar yapmıştı.

İşte Çavuşoğlu'nun açıklamaları:

"Fırat'ın doğusu için kararlı olduğumuzu söylüyoruz. Cumhurbaşkanımızın müdahale yapacağımızı açıkamasının ardından, Suriye'den ABD çekilmeye karar verdi. Şimdi bu çekilmenin ne şekilde olacağı hususunda görüşmelerimizi askeri diplomatik seviyede yapıyoruz. Bu çekilmenin PYD'nin mevcut gündemine hizmet etmemesi gerektiğini de muhataplarımıza söyledik. Türkiye 'gireceğim' derse girer fakat ABD'nin çekilme sürecinde bunu beraber koordine ediyoruz"

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.