Esed rejimine bağlı savaş uçakları, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin elinde bulunan Haseke bölgesini bombalamaya başlaması üzerine, ABD ordusunun bölgede konuşlanan özel kuvvetler birimleri mevzilerinden geri çekildi. ABD-Rusya yetkilileri arasında telefon trafiği yaşanırken, Pentagon, Esad rejimini saldırıları durdurması konusunda uyardı.

Amerikan savunma bakanlığı yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke kenti ve çevresini elinde bulunduran PYD, Esed rejimince bombalanması sonucu Amerikan askerlerinin bölgeden ayrıldığı, ancak bombardımanda yaralanan Amerikan askeri olmadığı ifade edilirken, geri çekilen askerlerle ilgili sayı verilmedi.

Pentagon gelişmelerden rahatsız

CNN'in haberine göre Pentagon yetkililerinin fazlasıyla rahatsızlık duyduğu saldırı, PYD'ye aylardır eğitim ve danışmanlık hizmeti veren Amerikan askerlerinin de bulunduğu bölgede gerçekleşti.

ABD'den Rusya'ya: Ne gerekiyorsa yaparız

Pentagon sözcüsü Jeff Davisin ifadesine göre, bombardıman başladığında, yerdeki koalisyon güçleri Suriye uçağı ile radyo kanalı aracılığıyla irtibat kurmaya çalıştı fakat cevap alınamadı. Amerikan personeli daha önce kurulmuş olan bir hat aracılığıyla derhal Rus yetkilileri arayarak, kimin ateş ettiğini öğrenmeye çalıştı.

Rus tarafının, saldıranların kendileri olmadığını aktardığı, Amerikan yetkililerinin ise saldırıların devam etmesi durumunda ABD kara kuvvetlerini korumak için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirttiği ifade edildi.

ABD jet uçaklarının hemen bölgeye gönderilmesine rağmen, uçaklar ilgili mevzilere ulaştığında Suriye jetleri çoktan geri çekilmişti.Pentagondan Esed'e uyarı

Suriye Hava Kuvvetlerine ait iki adet SU-24 tipi savaş uçağının dört farklı PYD hedefini vurduğu açıklanan taarruz hakkında Pentagon sözcüsü Davis, durumun epey sıra dışı olduğunu ve daha önce de Suriye güçlerinin, niyetleri bu olmasa bile ABD güçlerini vurmaya çok yaklaştığı bir olayın yaşandığını söyledi.

Davis, Suriye rejimini gelecekte benzer hamlelerde bulunmaması için ikaz ederek, koalisyon güçlerine ya da ortaklarımıza müdahale etmeme konusunda uyarıyoruz ifadesinde bulundu.