Ermenistan’daki erken genel seçimin galibi Geçici Başbakan Nikol Paşinyan basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Paşinyan soru üzerine, Türkiye ile ilişkileri normalleştirme yolunda yeni bir adım atmayacağını belirtti. 

'TÜRKİYE İLE DOĞRUDAN İLİŞKİYE HAZIRIZ'

Türkiye ile ilişkilerimiz Dağlık Karabağ sorunuyla ilişkili." diyen Paşinyan, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkinin algılanmasının Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkiyi de etkilediğini ifade etti. Paşinyan, "Daha önce de defalarca söyledim. Türkiye ile ön şart olmadan doğrudan ilişki kurmaya hazırız. Umarım Türkiye de buna hazırdır." diye ekledi. 

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU

Paşinyan, Dağlık Karabağ'ın uluslararası gündemde yeri olduğunu ve öncelikleri arasında olduğunu belirtti. Bu sorunu çözmeyi ümit ediyoruz. Barışçıl çözümü güçlü şekilde savunuyoruz." ifadesini kullandı. Paşinyan, Dağlık Karabağ sorununun orada yaşayanların kendi kendini idare etme hakkı tanınmadan mümkün olmayacağını da sözlerine ekledi. 

Nikol Paşinyan NATO hakkında da şunları söyledi; ''Hiçbir etki altında değiliz. Ancak NATO'ya üye olmak gibi bir niyetimiz yok.''

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.