Ermenistan’ın Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan, Azerbaycan’la sürmekte olan Dağlık Karabağ problemi adına kendisine sual eden Rus gazeteciyi tersleyerek şekilden şekle girdi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan, İtalyan Dışişleri Bakan Angelino Alfano ile Roma’daki gerçekleşen görüşmelerinden sonra yaptıkları müşterek basın toplantısında konuştu.

SORUYU DUYDU YÜZÜ EKŞİDİ

Rus basın muhabiri tarafından sorulan soru, "Azerbaycan’da işgal ettiğiniz bölgeden ne zaman çekilmeyi düşünüyorsunuz?” üzerine suratı ekşiyen Nalbandyan, “Bu soruyu soran için üzgünüm; ya redaksiyon masanızdan ya da Bakü’den sordurulmuş olmalı” diye cevaptan kaçmaya çalıştı.

Ermeni Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan, Azerbaycan’ın, Dağlık Karabağ problemine çözüm getirmek adına Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT/OSCE) çerçevesinde yapılan Minsk Grubu’nun 3 eş başkanı üye ülkesinin (Fransa, Rusya ve ABD) tavsiyelerini kabul etmeyip, hiçe sayıp, reddettiğini beyan ederek, “Bizim tutumumuz ise, bu 3 eş başkan olan üye ülkelerin tavsiyeleri ile benzer taraftadır. Eş başkanların pozisyonu, ülkeler arası hak, güç kullanılmaması ilkeleri, halkların kendi kaderini tayin etmesi ve toprak bütünlüğü gibi noktalar temelindedir, fakat Azerbaycan bunları kabul etmemektedir” diyerek sözlerini tamamladı.