Eritre, kendisinden Katar’a karşı diplomatik ambargo uygulamasını isteyen Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) idarelerinin taleplerini yerine getirmeyeceğini ifade etti.

ERİTRE: KATAR HALKI VE DEVLETİ KARDEŞİMİZDİR

Körfez’deki diğer ülkeler karşısında siyasi ve ekonomik açıdan nispeten zayıf Eritre, Suudi ve ABD kervanına katılmayı reddetti. Erite Dışişleri Bakanlığı’nın sunduğu basın açıklamasında, “Katar ile geçmişte irtibatı olan ülkelerle beraber Suudi Arabistan ve BAE, bizden kardeşimiz Doha yönetimine karşı diplomatik ambargo uygulanması talebinde bulunuyor. Bilinsin ki, Eritre için bu talebin kabul edilebilir bir yanı yoktur. Kardeş Katar milleti ve ülkesi ile mevcut bağlarımızı derinleştirme çabamız devam edecektir. Bir dizi yaptırım kararları alarak kardeş Katar’ı yalnız bırakmamız bizden beklenmesin.” şeklindeki düşüncelere yer verdi.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen'in geçtiğimiz Pazartesi’nde, Katar ile bütün diplomatik bağları sonlandırdıklarını bildirmeleriyle meydana gelen sorun kökleşiyor.

Devletlerinin hava egemenliğini Katar'ın kullanmasını reddeden Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat dâhilinde kendi devletlerine dönüş yapmasını şart koşmuştu. Yine, Suudi Arabistan Katar ile arasındaki tek hudut geçidini bloke etmişti.