Erdoğan Devreye Girmese Yıkıp Atacaklardı

Kabe'nin genişletilmesi sırasında sökülen Osmanlı revakları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimiyle tekrar yerlerine yerleştirildi.

Erdoğan Devreye Girmese Yıkıp Atacaklardı

Kabe'nin çevresinden sökülen Osmanlı revaklarının yüzde 70'i yeniden eski yerlerine monte edildi. Geriye kalan yüzde 30'lük bölümünün ise tavaf alanının genişletilmesi çalışmalarının ardından monte edileceği belirtildi.

Suudi Arabistan yönetimi tarafından Harem-i Şerif''i genişletme çalışmaları kapsamında Kabe'nin çevresinden sökülen Osmanlı revakları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da girişimleriyle yeniden yerlerine konulmaya başlanmıştı. Umre için kutsal topraklarda olan Müslümanları, yerlerine monte edilen Osmanlı revakları karşılıyor.

Kabe etrafındaki revakların yapımı Sultan II. Selim saltanatında başlayıp, oğlu Sultan III. Murad döneminde tamamlanmıştı.

Revaklarla ilgili bilgi veren Hüseyin Efe, Kabe'nin çalışmalarının ardından genişlediğini kaydederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Osmanlı revaklarının kaldırılmaması için Suudi Hükümeti ile görüşme yaptığını ifade etti.

Habertürk

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR