Bütün ailesini 2004' te Endonezya' da 250 bin kişinin ölümüne sebep olan tsunami felaketinde yitiren Ömer Diansy "Hayatımızda derin yaralar açsa da bu felaket, biz Müslümanların gözlerimizi açıp yanlışlarımızı görmemize yararı oldu” diye belirtti.

Endonezya' nın Açe bölgesinde yaşayanlar, 2004' te yaklaşık 250 bin kişinin ölümüne neden olan deprem ve tsunami yıkımını "ilahi bir mesaj” olarak görülmeklte.

Felakette bütün ailesini yitiren Ömer Diansy, bulunduğu beyanda, "Bu felaket hayatımızda derin yaralar açsa da, biz Müslümanların gözlerimizi açıp hatalarımızı görmemize yararı oldu.” dedi.

TSUNAMİ İLE 30 YILLIK SAVAŞ SONA ERDİ

Endonezya hükümeti ile Açe'nin bağımsızlığı için çabalayan Özgür Açe Ordusu arasında 30 yıl süren ve 15 bin kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan çatışmaların tsunaminin yarattığı yıkımdan sona erdiğini ifade eden Diansy, " Tsunami, ilk etapta bir felaket gibi görünüyor fakat genel olarak bakıldığında Müslümanların birbirini öldürdüğü çatışmalar tsunami sayesinde bitti. Şu an Açe’de huzur ve barış ortamı var.” ifadelerinde bulundu.

TSUNAMİ İLAHİ BİR MESAJ

Tsunamiden mucize eseri kurtulduğuna inandığını beyan eden Diansy, sözlerini şöyle devam ettirdi:

"Dalgalar 30 metre gerimde iken kaçıp kurtulabildim. Tüm ailemi tsunamide yitirdim. Sığındığım yerde bir fareyle bir kedinin leşleri yan yana duruyordu.İşte orada insanların gereksiz amaçlar uğruna birbirleriyle savaştıklarını hatırladım.Tsunaminin ilahi bir mesaj olduğuna inanıyorum.”