Bir aylık anlaşmazlığın nedeni ise Google’ın hükumete ödemesi gereken senelik ödemelerin hepsini ulaştırmadığına ilişkin suçlamalar bulunuyor.

Geçen Eylül’de, yetenekli bir vergi çalışanı, Güneydoğu Asya’nın en geniş ekonomik gücüne sahip Endonezya’nın Google’ı eskiye dönük 5 senelik vergilerle hakkında dava açmaya hazırlandığı ve ancak vergide eksik ödemeler olduğu öğrenilirse firmaya tek başına 2015 senesi için bile 400 milyon Dolar’dan daha çok bir fatura verileceği belirtilmişti.

ENDONEZYA BÜTÇE BOŞLUKLARINI DOLDURMAYA ÇALIŞIYOR

Endonezya Maliye Bakanı Sri Mulyani Indrawati, dün verdiği demeçte, “2016 senesi hakkında yürürlükte bir anlaşmamız var. Ancak sayıları veremeyiz.” dedi. Endonezya, vergi tahsilini yükselterek bütçenin boşluklarını kapatmaya ve büyük bir alt yapı sistemine bütçe vermeyi hedefliyor.

VERGİDEN KAÇMAYA YOL ARIYORLAR

Uluslararası alandaki diğer devlet başkanları da vergiden kaçınan firmalara yaptırım uygulayacak yollar geliştiriyor. Google geçen sene, Britanya’nın vergi dairesiyle anlaşmak maksatlı 164 milyon Dolar vergi ödemesi yaptı. Tayland ise internet ve teknoloji firmaları için vergi tahsili görevlerini katılaştırmak istiyor.