Atlas Okyanusu’nda bulunan ada devleti İzlanda’da mukim Müslümanlar takriben 22 saat niyetli bulunuyor. Sabah saat 2’de imsak zamanı başlangıcı, akşam ezanı ise saat 23.48’de okunuyor. Kuzey kutbuyla arasındaki mesafe çok az olan İzlanda’da yaz mevsimlerinde günlerin saatler sürmesi nedeniyle Dünya’da en uzun imsak vakti bu ülkede bulunuyor.
Fakat İzlanda’da ikamet eden takriben bin 500 Müslüman, bu vaziyete alıştıklarını ifade ediyor.

1 500 MÜSLÜMANIN 80’İ TÜRK

Başkent Reykjavi̇k’teki camiler, Ramazan’ın ilk gününde oruç açılan yerler haline geliyor. Zaman hızlı geçtiği için iftar yapan Müslümanlar evvel namazlarını eda ediyor ve daha sonra yemeğe geçiyor. Camiler ayrıca Müslümanların Ramazan’ı birlikte yaşadıkları yerler. İzlanda içerisinde yaşayan fazla Müslüman bulunmadığı için evlerinde veya başka yerlerde iftar yapanlar, Ramazan ayının ortamını çok hissedemiyor. Bu nedenle Müslümanlar iftar yapmak adına camileri veya cami olarak da kullanılan İzlanda İslam Vakfı’nında bulunmaktan yana oluyor.

İzlanda, çok az sayıda Müslümanın bulunduğu devletler içerisinde bulunuyor. Toplam nüfusu 330 bin olan İzlanda’da Müslüman nüfusun toplam nüfusa oranı takriben yüzde 0,5’ten oluşmakta.