17 Temmuz 2019
  • Istanbul 23°
  • Ankara 23°
  • Izmir 25°
İmsak 03:46
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:41
Yatsı 22:26
BIST98.028
Dolar5,7091
Euro6,4196
Altın258,66

En Uzun Kelime Yarışmasının Kazanı O Ülke!

Euronews haber kanalının düzenlediği yarışmaya tüm Avrupa ülkeleri katıldı.

En Uzun Kelime Yarışmasının Kazanı O Ülke!

Merkezi Fransa'nın Lyon şehrinde yer alan ve Türkçe'nin de aralarına katıldığı 10 dilde yayın sunan Euronews kanalı enteresan bir olayı haberleştirdi. Yarışmaya ilgi yoğun olurken, dünyanın farklı birçok dili bir araya geldi.

Euronews’de görevli farklı devletlere mensup gazetecilerden, kendi dillerindeki en uzun sözcüğü söyleyip, kameraya dönük olarak telaffuz etmeleri rica edildi. Bu farklı müsabakada galip gelen ise 75 harfle Türkçe oldu. Türkçe olarak ifade edilen kelime ise şu:
“Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesinesiniz.”

İTALYANCA, İSPANYOLCA, İNGİLİZCE GERİLERDE

Oxford İngilizce Sözlük’te bulunan en uzun İngilizce sözcük bir akciğer rahatsızlığını dile getirmek adına dile getirilen ‘pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis.’ kelimesi. Fakat uydurma yoluyla oluşturulan kelimeler ve teknik terimler hariç kalırsa, en uzun sözcük 28 harflik ‘antidisestablishmentarianism.‘ Bu kelime İngiltere Kilisesi’nin devletten bağımsızlaşmasına karşı çıkma tutumunu ifade ediyor ve bu konumdaki insanları tanımlıyor.

Fransızca, İspanyolca ve İtalyancadaki en uzun sözcükler 30 harfin aşağısında. İspanyolcadaki 23 harfli ‘electroencefalografista‘ kelimesi, elektroenselogram (beyin dalgaları haritası) üreten sağlık incelemecilerini ifade ediyor. Fransızcadaki 25 harfli ‘anticonstitutionnellement‘ kelimesi anayasa veya yöntemle alakalı kaidelerle uyumlu olmayan bir şeyi tanımlıyor.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri