Fransa Cumhurbaşkanı olan  Emmanuel Macron, Kırım' ın Rusya eli ile ilhak edilmesini kabul etmeyeceklerini bildirdi.
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile Elysee Sarayı' nda görüştü.

BASIN TOPLANTISINDA KIRIMIN İLHAKINI KABUL ETMEYECEĞİNİ BELİRTTİ

Görüşmeden sonra basın mensuplarının karşısına geçen Macron, "Fransa Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklemektedir. Fransa Kırım'ın ilhakını kabul etmeyecek." dedi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) Ukrayna' nın Rusya yanlısı militanlar tarafından işgal edilen bölümünde görev yapan gözlemcilerinin engellemelerle karşı karşıya kaldığına işaret eden Macron, 12 Şubat 2015' te imzalanan Ukrayna' nın doğusunda yaşanan sıcak çatışmaların engellenmesini öngören Minsk Anlaşması sürecinin devam etmesini arzu ettiğini Poroşenko' ya ilettiğini söyledi.

POROŞENKO ÇÖZÜM İÇİN GÖRÜŞECEK

Poroşenko da soruna çözüm bulmak adına Fransa, Almanya, Ukrayna ve Rusya' nın zaman zaman yürüttüğü Normandiya Formatı dörtlü görüşmelerinin bir sonraki görüşmesinin haziran ayı sonunda veya temmuz ayı başında yapmayı planladıklarını vurguladı.
Poroşenko, Macron ile görüştükten sonra konuya daha iyimser baktığını dile getirdi.

Rusya ve Ukrayna arasında 2014 senesinde Kırım' ın işgali ile başlayan anlaşmazlıklar, Ukrayna' nın doğusundaki bazı bölgelerde Ukrayna güvenlik güçleri ile Rusya yanlısı militanlar arasında çatışmalara dönüşmüştü