Fransa Cumhurbaşkanı olan Emmanuel Macron, İçişleri Bakanı Gerard Collomb, bazı Fransız siyasetçiler ve dini önderler Fransa İslam Konseyinin (CFCM) başkent Paris' te verdiği iftarda bir araya geldi.

HEM SİYASETÇİLER HEM GAZETECİLER KATILDI

İftar yemeğinde birçok siyasetçi ve idari salahiyettarın yanı sıra Türkiye' nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Din Hizmetleri Müşavir Vekili Fevzi Hamurcu, Cezayir ve Suudi Arabistan' ın Paris büyükelçileri ile Fransa Yahudi Din Adamları Kurulu Başkanı Joel Mergui ve Fransa Protestan Federasyonu Başkanı olan François Clavairoly gibi dini temsilciler ve bazı gazeteciler de yer aldı.

Programda konuşan Macron, İslam Konseyinin bu davetinde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Fransa'da meydana gelen terör faaliyetleri ile farklı dinlere mensup olanlarla Müslümanlar arasında derin bir yara açılmak istendiğini vurgulayan Macron "Terör faaliyetleri aynı zamanda İslam' a alet edilmek isteniyor. İslam Konseyi de buna güzel cevap veriyor ve örnek bir davranış gösteriyor." dedi.
 
Macron, Fransa' da bir tarafta Müslümanlar diğer tarafta Fransızların olmadığını, fakat bir bütün halinde özgür ve eşit Fransızların olduğunu belirtti.

FRANSA İSLAM KONSEYİ BAŞKANININ DUYDUĞU MEMNUNİYET 

CFCM Başkanı Anouar Kbibech de CFCM üyeleri adına Cumhurbaşkanı Macron'u iftarda ağırlamaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.