ABD Başkanı Donald Trump'a anayasaya uymaması nedeniyle dava açılıyor. Meseleye ilişkin iki eyalet savcısı tarafından başvuru gerçekleştirildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kongre'nin tasdiki gerçekleşmeden "yabancı etmenlerden kazanç sağladığı" iddiasıyla Maryland eyaleti ile DC idaresince dava açıldığı ifade edildi.

Açıklamada Racine, Trump'ın başkentte bulunan, kendisine ait Trump International Otel sebebiyle doğrudan olmayan yabancı ellerden kazanç sağladığını, bunu Kongre'ye haber vermediğini ve bu sebeple konuya ilişkin kanunlara uymadığını söyledi.

TRUMP KANUNA UYMUYOR

Ayrıca Racine, “Evvelden hiçbir Başkan, anayasanın emirlerine karşı bu denli sorumsuzca davranışlar içerisinde olmamıştı." şeklindeki düşüncesini sunarak, Trump'ın başkan olarak seçilmesi sonrasında meseleye dair kanunlara uygun davranışlar içerisinde olmadığını dile getirdi.

Söz konusu meselelere ilişkin soruları cevaplayan Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer ise her iki başsavcının da Demokrat kanatta yer aldıklarını, davanın temelsiz olduğunu ve konuyla alakalı daha evvel birçok kez açıklamada bulunduklarını dile getirdi. Spicer, "Bu davayı olmamış kabul ederek yaptıklarımızı yapmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

20 Ocak'ta makamı devralmadan kısa süre evvel Trump, kendisiyle bağı olan tüm ticari varlıkları oğullarının idare edeceği bir fona aktaracağını ifade etmişti.