Dünya Düşünsel Mülkiyet Kurumu (WIPO) ve Cornell Üniversitesi tarafından düzenlenen "Küresel İnovasyon Sıralaması - 2017" araştırmasında dünyanın en yenilikçi devletleri tespit edildi.

Araştırmada 128 farklı devletin iktisadi yapısı, patent başvuruları altyapı tesisleri ve eğitim bütçesine değin birçok farklı kriter esas alınarak belirleme yapıldığı biliniyor.

İSVİÇRE SON ALTI SENENİN LİDERİ

2011 senesinden bu yana, dünyanın en yenilikçi devleti olarak tespit edilen İsviçre, bu sene de sıralamanın tepesinde bulunuyor. İsveç ikinci, Hollanda ise listede üçüncü sırada bulunuyor.

Araştırmada ilk 10’a giren devletler arasında ABD, İngiltere, Danimarka, Singapur, Finlandiya, Almanya ve İrlanda’nın yer aldığı bilgisi paylaşılıyor.

Türkiye, dünyanın en yenilikçi ülkeler incelemesinde 128 devlet arasında 43. Sırada bulunuyor.

Öte yandan benzer bir program Dünya Ekonomik Forumu tarafından da uygulanıyor; her sene Dünya Rekabet Kuvveti İncelemesi ile devletler rekabet kapasiteleri açısından karşılaştırılıyor.

Sıralama kriterleri içerisinde bulunan en mühim değişken ise inovasyon (yenilikçilik). Yani devletlerin üniversitelerinde gerçekleştirilen araştırma sayıları, firmaların araştırma geliştirme harcamaları, üniversiteler ile iş dünyasının ortaklığı, edinilen özgün patent miktarı ile faal olarak çalışmada bulunan mühendis ve bilim insanları ölçülerek sıralamaya gidiliyor.