Dünyanın En Eski Bitkisi Madhya Pradeş'te Bulundu

Bilim adamları, Hindistan'ın Madhya Pradeş eyaletinde fark edilen ve tahmini 1,6 milyar sene öncesine ait olduğu düşünülen kırmızı yosun fosillerinin dünyanın en eski bitkisi olabileceğini öne sürdü.

Dünyanın En Eski Bitkisi Madhya Pradeş'te Bulundu

İsveç Doğa Tarihi Müzesi'nden Prof. Dr. Therese Sallstedt başkanlığındaki araştırma ekibi, Chitrakoot şehri yakınlarında olan tortul kayalar içinde yeni fosiller buldu.

Araştırmacılar, bu fosillerin, bitkiler ve çok hücreli organizmaların geçmişinin bugüne kadar bilinenden 400 milyon sene daha geriye gittiğinin kanıtı olabileceğini söyledi.

ÇOK HÜCRELİ CANLILARIN GEÇMİŞİNE DAİR...

Fosilleşen bitkinin, bir tür deniz yosunu olan kırmızı yosunun hücre biçimi ve yapısını içerdiğini belirten araştırmacılar, 1,6 milyar yıl öncesine ait fosillerin ilave kanıtlarla desteklenmesi halinde özel olarak bitkilerin, genel olarak da çok hücreli canlıların geçmişine dair en eski bulgu sayılabileceğini kaydetti.

SÖZ KONUSU UNSURLAR KOMPLEKS HÜCRE YAPISINI İŞARET EDİYOR

Araştırmacılar, geçmişte okyanus tabanı olan bölgede bulunan bir kısmı ipliksi, bir kısmı etli yapıdaki bitki fosillerde "kloroplast" denilen, hücre içinde fotosentez yapmayı sağlayan organellere benzer unsurlar keşfettiklerini bildirdi. Söz konusu unsurların kompleks hücre yapısının kanıtı olduğu vurgulandı.

Yeryüzünde tek hücreli canlı yaşamına dair izler yaklaşık 3,5 milyon öncesine dayanıyor. Küf ve bitki fosillerine dayanan çok hücreli yaşamın ilk bulguları ise 1,2 milyar yıl öncesine ait.

Araştırmanın bulguları çevrimiçi bilim yayını PlOS Biology'de yayınlandı.

 

Kaynak: Sabah

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri