Çin Şinhua ajansının haberine göre, yapımı temmuz ayında biten dünyanın en büyük AG600 amfibik uçağı, testlerin tamamlanmasının ardından mayıs ayında ilk kez uçuş yapacak. Ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinin Cuhay kentinde imal edilen uçak, yangın söndürme, ulaşım ve deniz arama kurtarma faaliyetleri için kullanımı yapılacak.

4 BİN 500 KİLOMETRE MESAFE GİDEBİLİYOR

Çin Havacılık Endüstri Şirketi tarafından tasarlanan ve geliştirilmesi yaklaşık 8 yılı bulan AG600'ün uzunluğu 37 metreyi ve kanat genişliği de 39 metreyi buluyor. Havada azami saatte 500 kilometre hıza ulaşabilen ve 53 ton 500 kilogram yük kapasitesine sahip AG600, 4 bin 500 kilometre mesafe katediyor.

12 SAAT UÇUŞ YAPIYOR

Amfibik uçak, 12 saat havada kalabilme süresi ile dikkati çekiyor. Yaklaşık 20 saniyede denizden 12 ton su depolayabilen uçağın, tek depo yakıtla 370 ton su taşıma özelliğinin yanı sıra 50 kişilik taşıma kapasitesi bulunuyor. Geliştirilmesi ve yapılması hükümet tarafından 2009 yılında onaylanan uçağın üretiminde, ülkedeki 150 enstitüden araştırma ekibi ve 70 uçak parçası üreten şirket katkı sağladı.

Çin Halk Cumhuriyeti Hakkında Bilgi? 

Milli Bayrak: Ulusal Bayrak, Ulusal Amblem ve Ulusal Marş,Çin Halk Cumhuriyeti'nin ulusal bayrağı, üzerinde beş yıldız bulunan kızıl bir dikdörtgendir. Bayrağın eninin boyuna oranı üçe ikidir. Beş köşeli beş sarı yiıldız, üst sol köşede bulunmaktadır. Bir yıldız, oldukça büyüktür. Dört küçük yıldız, sağ tarafında bir yay üzerinde dizilmiştir.
Bayrağın kızıl rengi, devrimi simgelemektedir. Yıldızların sarı olmasının nedeni ise kızıl fon üzerinde parlayacak şekilde durmalarıdır. Büyük yıldız, ÇKP'yi, dört küçük yıldız da Çin halkını temsil etmektedir. Bu, Çin halkının ÇKP'nin önderliğindeki büyük birliğini ifade etmektedir.
Çin Halk Cumhuriyeti'nin ulusal amblemi başaklarla çevrili Tiananmen Kapısını beş parlayan yıldızın altında tasvir etmektedir. Altında ise bir dişli çark bulunmaktadır. Başaklar, yıldızlar, Tiananmen Kapısı ve dişli çark, altın sarısı renginde, dairenin iÇindeki alan ise dairenin altında kavis şeklinde sarkan kurdeleler gibi kızıl renktedir. Bu iki renk, geleneksel olarak uğur ve mutluluğu temsil etmektedir.
Tiananmen, Çin halkının emperyalizm ve feodalizme karşı mücadelesindeki boyun eğmeyen karakterini sembolize etmekte; dişli çark ve başaklar, çalışan sınıfı ve köylüleri temsil etmekte; beş yıldız da yukarıda belirtildiği gibi Çin halkının ÇPK'nin önderliğindeki büyük birliğini yansıtmaktadır.
Ulusal marşın sözleri, 1935 yılında tanınmış ozan Tian Han tarafından yazılmış ve meşhur besteci Nie Er tarafından bestelenmiştir.

Kaynak: En Son Haber