Birleşmiş Milletler (BM) raporu, dünya çapında 2,1 milyar insanın evinde temiz suya, 4,5 milyar insanın ise sıhhi temizlik hizmetlerine erişim olanağı olmadığını ortaya çıkardı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından ortak düzenlenen "İçme suyu, sanitasyon ve hijyen konusunda ilerlemeler: 2017" raporu kamuoyu ile paylaşıldı.

Yayınlanan rapora göre, dünyadaki her 10 kişiden 3'üne kapsayan 2,1 milyar kişinin evinde kullanılabilir temiz su yok.

Her 10 kişiden hemen hemen 6'sına karşılık gelen 4,5 milyar kişi ise sıhhi temizlik ve hijyen hizmetlerinden yararlanamıyor.

Birçok ev, okul ve sağlık kuruluşunda hala su ve el yıkayacak sabunun dahi olmadığına dikkat çekilen raporda, bu durumun bilhassa küçük çocukların sağlığını tehlikeye attığı vurgulandı.

Temiz su ve hijyen olanağı bulunamadığı için her sene beş yaş altı 361 bin çocuğun ishal sebebiyle öldüğü belirtilen raporda, yetersiz sıhhi temizlik ve kirli suların kolera, dizanteri, hepatit A ve tifo gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden olduğu anımsatıldı.

Raporda fikirleri paylaşılan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, temiz su, sanitasyon ve hijyene ulaşmanın yalnızca zengin ve şehirlerde yaşayanlara özgü ayrıcalık olmaması gerektiğine vurgu yaparak, "Bunlar insan sağlığı için temel gereksinimler. Tüm ülkelerin vatandaşlarına bu hizmetleri ulaştırma sorumluluğu var." dedi.