Tarih boyunca kilo sorunları hakkında gerçekleştirilen en büyük incelemesi olduğu ortaya konulan obezite raporunda, dünyadaki her 10 insandan birinin kilo sınırının aşırı derecede üzerinde olduğu belirtiliyor.

Dünyanın en itibarlı tıp dergilerinden The New England Journal of Medicine, 195 devlette 35 senedir devam eden incelemeler sonucunda nihayete erdirilen bir incelemenin neticelerini yayımladı.

İsveç'in başkenti Stockholm'deki bir seminerde obezite hakkında yapılmış olan bugüne kadarki en detaylı inceleme olduğu söylenen rapor, dünyadaki her 10 insandan birini obez olduğu neticesini açıkladı.

ÇOCUKLARDAKİ RİSK ORANI DAHA FAZLA!

İncelemeye koyulan araştırmacılar 1980 senesinden itibaren 73 devletteki obez miktarı iki misline yükselirken, incelemede kiloyla ilgili olarak hastalıklardaki yükseliş adına "kaygı verici ve gitgide fazlalaşan bir global sağlık sorunu" ifadelerini sarf etti.

Obezitenin çocuklar arasında daha hızlı bir şekilde yayıldığı ifade ediliyor.

Çocuklardaki obezite miktarı büyüklerden daha az olmasına rağmen, 35 senelik zaman dilimi esnasında çocuklar ve büyükler arasındaki farkın oldukça hızlı bir şekilde azaldığı ifade edildi. 2015 senesinde küresel çapta 107 milyon 700 bin çocuğun, 603 milyon 700 bin de büyük insanın obeziteden mustarip olduğu ilan edilmişti.