Dünya Müslüman Alimler Birliği’nden İslam ülkelerine Katar krizine yönelik politikaları hususunda ikazda bulunuldu.
Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkan Yardımcısı Ahmed Er-Reysuni, Körfez ülkelerinin Katar’a uygulamakta olduğu ekonomik ve siyasi ambargoların nihayete erdirilmesi çağrısında bulundu. Yapmış olduğu açıklamada Er-Reysuni, Arap yarımadasında barış ortamının sağlanması için bu politikanın takip edilmemesinin şart olduğunu ifade etti.

MÜSLÜMANLARIN ÖNDERLERİ BİRLİK OLMALI

Din bilginlerine, düşünürlere, kanaat önderlerine çıkan çatışma ortamının dindirilmesi için çaba göstermeye yönelik telkinde bulunan Er-Reysuni, ümmetin önde gelen insanlarının hep birlikte bu krizin çözümüne yönelik gayrette bulunması gerektiği savundu.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Yemen geçtiğimiz gün "teröre yardım ve yataklık etmek suçuyla" niteledikleri Katar ile aralarındaki diplomasi yollarını kapattıklarına ilişkin beyanatta bulunmuştu.

Katar'a yönelik alınan diplomasi ambargosu kararını Maldiv Adaları ve uluslararası toplum nezdinde tanınırlık elde edemeyen darbeci general Halife Hafter destekçisi Libya Tobruk yönetimleri de dâhil olmuştu.

Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, devletlerinin hava egemenliğini Katar ile paylaşmaktan geri duracağını açıklamış, Katarlı diplomatların iki gün sonrasına kadar devletlerini terk etmeleri gerektiğini açıklamıştı.