Amerikan Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Amerika'de Kübalı elitlerin çoğunlukla yaşam sürdüğü Miami'de verdiği demeçte, Amerika’nın Küba politikasında değişime gittiklerini belirterek, "Derhal yürürlüğe sokmak üzere, önceki Amerika yönetiminin Küba ile yaptığı tek taraflı anlaşmayı iptal ediyorum." dedi.

Amerikan Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump , Brack Obama ve ekibinin, 2014'ün başında 60 yılı aşkın zamandır diplomatik bağı olmayan ve ekonomik ambargo uygulanan Küba ile aldığı ilişkileri normalleştirme politikasının sadece Küba hükümetinin menfaatine olduğunu belirtti.Ve bu yüzden bu süreci derhal iptal ediyorum.

Sürecin Küba ve Amerika vatandaşlarının menfaatlerini göz önünde bulundurmadığını söyleyen Trump, "Küba'ya yapılan ambargolar ve turizm, doğrudan askeriyeye kazanç sağlıyor. Rejim parayı cebe koyup ve piyasayı kontrolü altında tutuyor. Son (Amerika) yönetiminin aldığı Başkanlık Kararnamesinin sonucunda Küba'da baskı, demokratik haklara müdahale ve barışa yönelik saldırı arttı." ifadesini kullandı.

Küba'da yaşanan insan hakları ihlallerini takip ettiklerini belirten Trump, "Yakında özgür bir Küba'ya kavuşacağız." diye konuştu.Ve Küba ile ilişkileri eski yönetimden farklı politikalar yürüteceklerini beyan etti.