ABD Başkanı Donald Trump'ın 6 Mart'ta imzalamış olduğu ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman 6 ülke vatandaşlarına vize yasağı getiren düzenlemeyi 15 Mart'ta geçici olarak durduran Hawaii federal yargıcı Derrick Watson'ın, ikinci bir mahkeme kararına kadar söz konusu uygulamayı "süresiz" olarak askıya aldığı söyledi.

Konu ile ilgili davacıların taleplerini söyleyen Watson, çarşamba akşamı aldığı ihtiyati tedbir kararı ile Donald Trump'ın ikinci vize yasağına koyduğu geçici durdurma kararını "süresi belirsiz şekilde" uzattı.

ALDIĞIM KARARIN ARKASINDA DURACAĞIM

Gerçekleştirilen yazılı açıklamada, "Mahkeme bir köşeye çekilip, kepenkleri kapatıp, olanlar hiç olmamış gibi yapacak değildir." ifadesini kullanan yargıç Watson, aldığı kararın arkasında duracağı mesajını verdi.

Donald Trump'a vize yasağı sonrası çok büyük tepki gelmişti.

Watson'ın bu kararının ardından ABD Adalet Bakanlığının davayı 9. Temyiz Mahkemesine götüreceği belirtildi. Bakanlığın, Trump'ın ikinci vize yasağıyla ilgili olarak Maryland'deki federal yargıcın almış olduğu durdurma kararını da Virginia eyaletindeki 4. Temyiz Mahkemesine götürmesi bekleniyor.

Sudan'ın, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Sudan'ın da içlerinde olduğu ve nüfusunun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu 6 ülkenin vatandaşlarına 90 gün süreyle vize sınırlaması getirmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği bildirildi.

Sudan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın vize sınırlamasının hayata geçirilmesinin büyük bir üzüntü ve rahatsızlıkla karşılandığı belirtildi.

Açıklamada, Sudan'ın dünya barışının sağlanmasında kilit rol oynadığına dikkat çekilerek terörle mücadelede önemli biro ortak olduğu konusunda kendisini ispatladığı kaydedildi.

Kaynak: AA