ABD'de kalabalığın Manhattan'da toplana sebebi Cadılar Bayramı kutlamalarıydı. ABD'nin New York eyaletinde son dakika saldırı düzenlendiği haberi yavaş yavaş netlik kazanmaya başladı. İlk olarak Reuters'in NEw York'taki saldırı nın terör saldırısı olduğu açıklaması yapılmıştı. ABD'de saldırı detayları oluşturuluyor.

Şu sıralar dünya gündemine oturan olay ile alakalı yapılan açıklama da Manhattan semtinde bir sürücü, kamyonetini bisikletlilerin üzerine sürdüğü belirtilirken sürücünün çok sayıda kişiyi ezdiği ve akabinde de motosikletinden inip insanlara silahla ateş açtığı belirtildi.  

ABD YETKİLİLERİ AÇIKLADI

ABD'li yetkililerin verdiği bilgiye göre saldırıda 8 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı. 29 yaşındaki erkek saldırgan ise bacağından vurularak gözaltına alındı. New York Belediye Başkanı, olayın terör saldırısı olduğunu açıkladı. 

TRUMP AÇIKLAMA YAPTI KABUL ETMEDİ

ABD Başkanı saldırıdan sonra Twitter hesabından açıklama yaptı. Trump , "Görünen o ki New York'ta bir başka saldırı çok hasta ve dengesiz birisi tarafından gerçekleştirildi. Emniyet birimleri çok yakından takip ediyor. ABD'DE OLMAZ!" açıklamasında bulundu.

BELEDİYE BAŞKANI 'TERÖR SALDIRISIDIR'

'Bu bir terör saldırısıdır' diyen Belediye Başkanı Blasio, soruşturmanın daha derinleştirileceğini duyurdu, 'elimizdeki bilgiler artacak' açıklamasında bulundu.

BUGÜN CADILAR BAYRAMI İDİ

Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim'de kutlanan, öncelikle Pagan ve sonrasında Hristiyan kökleri olmasına rağmen günümüzde seküler bir kutlama halini almış bayram. Çocukların, genellikle korkunç kostümler giyerek, kapı kapı dolaşıp şekerleme ve harçlık topladığı bir bayramdır. Diğer Cadılar Bayramı kutlamaları arasında maskeli balolar, korku filmi seansları ve perili olduğuna inanılan evlere düzenlenen geziler sayılabilir.

Cadılar Bayramı bazı belli başlı Batı dünyası ülkelerinde kutlanır. Amerika'da oldukça büyük ve görkemli bir festival olan Cadılar Bayramı, Amerikan kültürünün etkisiyle diğer Batılı ülkelerde de yaygınlaşmaktadır