Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran: S-400 Alımı ABD Stratejik İlişkilerini Etkilemeyecek

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, S-400 alımının iki ülke stratejik ilişkilerini etkilemeyeceğini belirtti

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran: S-400 Alımı ABD Stratejik İlişkilerini Etkilemeyecek

Amerikan Kongresi'nde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen kapsamlı etkinlikte Türk-Amerikan ilişkilerini detaylı bir şekilde değerlendiklerini kaydeden Kıran, “Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceğine olan inancımızı anlattık” ifadesinde bulundu.

Yavuz Selim Kıran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın iki ülke arasındaki stratejik ilişkinin geleceği hakkında ortak bir kararlılığa sahip olduğunu söyleyerek, iki liderin ülkeler arasındaki 22 milyar dolarlık ticaret hacmini 75 milyar dolara yükseltmeyi hedeflemelerinin de Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceğine olan inancın bir yansıması olduğunu belirtti.

S-400'LER İKİ ÜLKE STRATEJİK İLİŞKİLERİNİ ETKİLEMEYECEK  

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde Türkiye’nin S-400 alımına yönelik sunulan ve bugün geçen karar tasarısını yorumlayan Kıran, “Bugün Kongre’de kabul edilen karar tasarısı ile beraber, Amerika’da S-400 hava savunma sisteminin farklı bir mecrada tartışıldığını üzülerek gözlemliyoruz” ifadesinde bulundu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, ABD temasları doğrultusunda görüştükleri 6 kongre üyesine Türkiye’nin S-400 alımındaki maslahatlarını, ABD’nin Türkiye’nin hava savunma ihtiyacına cevap vermediğini, bu alımın iki ülke stratejik ilişkilerini etkilemeyeceğini ve S-400 alım sürecinin arka planını anlattıklarını aktararak, "Tüm bu arka plan kapsamında senatörlerin ve kongre üyelerinin zaman zaman şaşırdığına da şahit olduk ve bu arka plana vakıf olmadıklarını gördük" şeklinde konuştu.

Türkiye’nin S-400 noktasında ABD’nin çekincelerini de dikkate aldığını kaydeden  Bakan Yardımcısı Kıran, ABD hükümetinin Türkiye’nin S-400 konusunda teknik çalışma grubu kurulması teklifine henüz cevap vermediğini açıkladı.

DİPLOMASİ VE DİYALOĞA AÇIĞIZ  

Teknik çalışma grubuna ilişkin Kıran, “Bunun Amerika’nın endişelerini gidermesi konusunda, S-400 sisteminin F-35’in varlığına tehlike yaratacağına ilişkin tartışmaları anlamsız kılacağına eminiz ve bu konuda her türlü diplomasi ve diyaloğa açığız” sözlerini kullandı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağıya kaydırın.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR