Dengeleri Alt Üst Edecek Keşif! Ortadoğu'da...

Bölgede Akdeniz Savaşı yaşandığını söyleyen Yeni Şafak Yazarı Kemal Öztürk, bunun sebebinin ise keşfedilmemiş doğalgaz olduğunu söyledi.

Dengeleri Alt Üst Edecek Keşif! Ortadoğu'da...

Bugünkü köşe yazısının girişinde yazıyı sonuna kadar okuyamayanlar için ''Yaşadığımız krizin adı “Suriye iç savaşı” değil, “Akdeniz Savaşı”dır.'' diyen Yeni Şafak Yazarı Kemal Öztürk, bölgede son aylarda yaşanan olağanüstü gelişmelere yönelik çok çarpıcı bir tespitte bulundu.

Onlarca ülkenin savaş gemilerini ve uçaklarını yığdığı Doğu Akdeniz'de, 3 Trilyon, 450 Milyar Metreküp keşfedilmemiş doğalgaz olduğunu belirten Öztürk, yaşanan tüm hareketliliğin sebebinin bu olduğunu söyledi. 

Kemal Öztürk'ün yazısı şöyle; Özeti bu kadar, şimdi ilgilisi için detayı anlatayım.

Harita değişikliğine doğru

Haritalara bayılırım. Dünyayı anlamak için her zaman bir yerlerde harita bulundurun. Şimdi yaşanan krizi anlamak için, Akdeniz'i içine alan bir Ortadoğu haritasına ihtiyacınız olacak. Bir cetvel ve kurşun kalem alın.

Mısır'ın Nil Nehri'nin Akdeniz'e döküldüğü deltayı bulun. Oradan Kuzey'e doğru, Antalya'ya kadar bir çizgi çizin. Buraya, Doğu Akdeniz denir. Alanı küçültelim. Şimdi Kıbrıs adasından Doğu'da, Lazkiye'ye bir çizgi çizin (kaleminiz Türkiye, Suriye sınırındaki, Lazkiye'de durduğu yerde, Bayır Bucak Türkmenleri vardır, bunu aklınızda tutun).

Şimdi Kıbrıs'tan, bu kez Güney'e, Mısır'ın Sina yarım adasının sahiline bir çizgi çizin. İsrail, Lübnan, Suriye, Gazze, Mısır ve Kıbrıs sahillerinin olduğu bu kare biçimindeki deniz alanına “Levant Bölgesi” denir.

Ortadoğu'da dengeleri değiştirecek keşif

Bu bölgeye parmağınızı koyun. ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, 2013 yılında yayınladığı raporunda, parmağınızı bastığınız bu küçük deniz alanında, 3 Trilyon, 450 Milyar Metreküp keşfedilmemiş doğalgaz olduğunu açıkladı.

İsrail'in Hayfa, Tamar, Leviathan bölgelerinde, Mısır'ın Zohr (Sina açıkları) bölgesinde, Kıbrıs ve Lazkiye arasında olan noktalarda keşfedildi bu gaz.

Bu miktar, bölgedeki ülkelerin kaderini, Ortadoğu'da dengeleri değiştirecek kadar büyük bir miktar.

Bitmedi. Bu keşif bilimsel olarak, Doğu Akdeniz'in fosil merkezi olduğunu, doğalgaz bulunduysa petrolün de olabileceğini gösteriyor aynı zamanda. Yani zenginliğe zenginlik katacak bir keşif.

Şimdi haritaya yeniden dönelim. Lazkiye'den başlayarak, Türkiye sınırını teğet geçecek şekilde, Suriye, Kuzey ırak ve İran üzerinden geçerek, Hazar Denizi'ne kadar bir çizgi daha çizelim. Bu çizginin altı, Güney'de Yemen'e kadar, dünyanın en zengin petrol ve doğal gaz bölgesi. Şimdi Doğu Akdeniz de buna eklendi. Dünya, bu bölgenin petrolüne ve gazına muhtaç.

Toprağı dar olsun, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Osmanlı topraklarını parçalayanlar (Sykes-Picot Anlaşması), öylesine bir bölgeyi bize bırakmış ki, her yerden petrol ve doğal gaz fışkırırken, bizde ilaç niyetine bir varil çıkmıyor. Doğu Akdeniz'de yeni bulunan gazdan, bir çok ülke zengin olacakken, bize ve Kuzey Kıbrıs'a (resmen tanınmadığı için) “bir Allah kuruşu” para düşmüyor. Bu nasıl zalimce bir coğrafya paylaşımıdır? Tüm krizlerin sebebi enerji Şimdi Suriye iç savaşı, Rusya ile uçak krizi, Irak ile Musul krizi, İran ile yaşanan krizlere, hatta Mısır'daki askeri darbeye harita üzerinden tekrar bakalım.

Doğu Akdeniz'de bulunan doğal gaz ve henüz tam çıkartılmayan Kuzey Irak petrolleri öylesine zengin ki, herkes bulunan hazineden pay sahibi olmak için savaş gemilerini, uçaklarını, askerlerini bu bölgeye gönderdi.

Mesele, Suriye iç savaşındaki IŞİD, EL Nusra, Şiiler, Sünniler meselesi değil. Mesele bu petrol ve gazın çıkarılması, pay sahibi olunması, taşımak için yeni boru hatları, tesislerin yapılması ve tüm bunları yapacak şirketlerin hangi ülke şirketleri olacağına karar verilmesidir. Bulunan petrol ve gaz, Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınırsa gücümüz ve stratejik önemimiz çok artacak, ve para da kazanacağız. Bunu hangi ülke istemez? İşte onlarla uğraşıyoruz şimdi.

Meseleyi doğru anlayalım, adını doğru koyalım Türkiye'nin ve petrole sahip olan Kuzey Irak'ın (Barzani), devre dışı bırakılması, az pay alması, istenilen tavizleri vermesi için her türlü operasyon yapılıyor. Düşen uçak da bunun bir parçası, Musul'daki asker krizi de, PKK terörü de, Rojava'daki PYD de, Paralel Örgüt meselesi de, diktatörlük iddiaları da bunun bir parçası inanın.

Bitmedi. Lazkiye'ki Bayır Bucak Türkmenleri, keşfedilen gaz sahasının, karadaki en stratejik tepesinde oturuyor. Herkes şaşırıyor, Rusya burayı neden bombaladı diye. Sebebi, Esed için kurulması planlanan ve geleceğin enerji merkezi olacak Lazkiye'deki yeni minik devlet içinde, Türkmenler söz sahibi olmaması için göçe zorlanıyorlar.

Meseleyi doğru anlayalım, adını da doğru koyalım. Yaşadığımız şey, Akdeniz Savaşı'dır. Sebebi yeni bulunan gaz ve petrol rezervleridir. Tüm stratejiler bunun üzerinedir. PKK'ya, IŞİD'e, Paralel Örgüt'e, kazılan hendeklere takılıp kalmayın. Fotoğrafın ve haritanın bütününe bakın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR