Tahran'da 17 şahsın yaşamını yitirdiği terör saldırısından evvel DEAŞ’ın, Suudi Arabistan'a tehdit göndererek, ‘bir gün sizin de zamanınız gelmiş olacak' beyanında bulunduğu ilan edildi.

Reuters haber ajansının Site Intelligence'tan bildirdiklerine göre Tahran’da vuku bulan saldırıdan evvel çekildiği düşünülen video içeriğinde, 5 maskeli teröristin İran'ı tehdit etmelerinin yanı sıra, Suudi Arabistan devletine karşılık yapılacak olan saldırının da ‘kum saati dolduğunda' yapılacağını iddia ettiği aktarıldı.

“ZAMANI GELİNCE SUUDİ ARABİSTAN’DAYIZ”

Video içeriğinin sona erdiği dakikada, Suudi Arabistan'a karşı olarak, ‘İran'dan sonra sizin de hesabınız görülecek' şeklinde tehditler savurduğu görüldü.

Çarşamba günü İran'da sözde devrim lideri İmam Humeyni'nin türbesinde ve mecliste gerçekleşen terör eylemlerinin sonucunda 17 kişi yaşamını yitirmişti. Rehine krizinin de yaşandığı Meclis binasında DEAŞ’lı teröristler ele geçirilmişti.

3 ayrı yerde vuku bulan saldırılar sonrasında ise emniyet güçleri bir diğer saldırı girişimine mani olabilmişlerdi. DEAŞ saldırıların kendisi tarafından yapıldığını ilan etmişti. İranlı görevliler, 5 DEAŞ üyesi teröristin İran vatandaşı olduklarını beyan etmişlerdi.

İran Devrim Muhafızları ise terör eyleminin sorumlusu olarak Suudi Arabistan'ı göstermiş, Suudi Arabistan ise İran’ın iddialarının yersiz olarak niteleyerek kendisini savunmuştu.