"DEAŞ'ı Yenmek İçin Politik Çözümler Gerek"

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesi basın meshuplarını konuşmada bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, DEAŞ'ı yenmek için politik çözümlerin geliştirilmesi gerektiğini ve küresel katkının önemli olduğunu vurguladı.

"DEAŞ'ı Yenmek İçin Politik Çözümler Gerek"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesi gazetecilerin sorduğu soruları cevapladı. NATO Genel Merkezi’nin girişinde yaptığı açıklamada Suriye odaklı gelişmeleri olumlu değerlendiren Stoltenberg, bundan sonra kalıcı politik çözümlerin geliştirilmesi gerektiği ve DEAŞ'ı yenmek için küresel katkı ve katılım gerektiğini ifade etti.

Savunma Bakanları toplantısında ele alacakları konulara değinen Stoltenberg, sırasıyla 5G network altyapısı, ekonomik harcamalarda yük paylaşımı ve Afganistan’da barışçıl çözüm konularını konuşacaklarını ifade etti.

Gazetecilerden gelen soruları yanıtlayan Jens Stoltenberg, Almanya’nın Suriye’deki güvenli bölge için teklifi hakkında yorumları sorulduğunda, “NATO müttefiklerinin teklif getirmesi olumlu. Bu tip tekliflerle ilerlenebilir ve politik kalıcı çözümler üretilebilir” ifadelerine yer verdi. Stoltenberg, DEAŞ'lı mahkûmlar hakkında endişeleri olup olmadığı sorusuna ise, bölgedeki gerginliğin yükselmesiyle mahkûmların kaçmasından endişe ettiğini bu yüzden de son günlerde gerginliğin azalmasının önemli bir gelişme olduğunu belirtti. Bugünkü görüşmede tartışılacak konulardan birinin NATO müttefiklerinin IŞİD karşıtı koalisyonuna destek sağlamak olduğunu belirten Stoltenberg, DEAŞ mahkûmlarının özgür kalmamasının son derece önemli olduğunu belirtti.

"KOLAY BİR ÇIKIŞ YOK"

Genel Sekreter Stoltenberg, “Türkiye ve ABD Devlet Başkanı'nın politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ise, “Büyük resme baktığınızda Kuzeydoğu Suriye’deki durumun zor ve karışık olduğunu görürüsünüz, kolay bir çıkış yok” ifadelerini kullandı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR