Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Türkmenlerin bulundukları Musul'un Telafer ilçesinin eli kanlı terör örgütü DEAŞ'tan bütünüyle temizlendiğini açıkladı.

İbadi tarafından yapılan yazılı açıklamada, ‘Zafer gerçekleşti ve Telafer bütünüyle temizlendi. Ordu, federal polis, terörle mücadele, Haşdi Şabi, çevik kuvvet güçleri ve Telafer halkının gösterdiği mücadeleler sonucunda ilçeye Irak bayrağı dikildi.’ İfadeleri bulunuyor.
Telafer'in DEAŞ’tan temizlenmesiyle Musul şehrinin bütünlüğü güvenlik ekiplerinin kontrolü altına geçtiğini açıklayan İbadi, ‘DEAŞ'a sesleniyoruz: Nerede bulunursanız bulunun, biz topraklarımıza sahip çıkmaya geliyoruz. Bu doğrultuda ya ölürsünüz yada teslim olursunuz’ dedi.

Hain terör örgütü DEAŞ, Musul şehir merkezinin 63 kilometre batısında bulunan, Türkmenlerin büyük bir kısmının yaşadığı Telafer ilçesini 16 Haziran 2014 tarihinde ele almıştı.

Irak güvenlik ekipleri, Telafer'de topraklarına sahip çıkmak için 20 Ağustos'ta harekete geçerek operasyonlara girişmişti. Düzenlenen başarılı operasyonlar sonucunda ilçenin 27 Ağustos'ta bütünüyle hain terör örgütü DEAŞ’tan temizlendiği belirtildi.

ABD’NİN MÜHİMMATLARI DEAŞ’TAN ÇIKIYOR

Amerika Birleşik Devletleri, Ankara' nın tüm uyarı ve itirazlarına hiçe sayarakterör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'ye silah vermeyi sürdürüyor. Ancak Telafer'de bu kez çok daha çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı. Bir diğer terör örgütü olan DEAŞ'ın Amerikan silahlarını kullandığı tespit edildi.