Suriyeli askerlerin DEAŞ mensuplarından dolayı 3 seneden beri sıkıştığı Deyrizor’da yaşamın canlanması için harekete geçildi.

BÖLEDEKİ PATLAYICILAR İMHA EDİLİYOR

DEAŞ tarafından kentin farklı yerlerine döşenen patlayıcılar ve mayınlar tespit uzmanlar tarafından tespit edilerek etkisiz hale getiriliyor. 170 Rus mayın temizleme görevinde bulunan yetkililer Deyrizor'da faaliyetlerine devam ediyor.

170 kişiden oluşan grup 10 bölüme ayrılarak Deyrizor'daki 8 kilometrelik yolu, 8 binayı ve 3 hektarlık bölgeyi patlayıcılardan arındırdı. Rus mühendislerle Suriyeli askerlerin beraber sürdürdükleri faaliyetlerin ardından 1500 patlayıcı etkisiz hale getirildi. Uzmanlar bu patlayıcıların yaklaşık100 tanesinin el yapımı olduğunu belirtti.

IRAK ORDUSU DEAŞ’I TEMİZLİYOR

Diğer yandan, Irak'ın Musul ve El-Enbar bölgelerinde yürütülen operasyonlarda terör örgütü DEAŞ militanı 48 kişinin ölü olarak ele yakalandığı belirtilmişti.

Irak ordusunda görev yapan Yüzbaşı Cebbar Hasan, basına gerçekleştirdiği konuşmada, Musul'un Telafer ilçesinin batı bölgesinde bulunan Ali Hüseyin köyü çevresinde DEAŞ'a karşı operasyon gerçekleştirildiğini ifade etti.

Hasan, düzenlenen operasyonda 26 DEAŞ mensubunun öle olarak ele geçirildiğini ve ölenlerin içerisinde örgütün, Irak ve yabancı uyruklu üst kademeden görevlilerinin de bulunduğunu belirtti.