İspanya medyasından gelen haberler doğrultusunda polis mensupları, savcılığın talimatı ile sabah vakitlerinde şehir merkezindeki Embajadores mahallesindeki bir eve harekat düzenledi.

Operasyonda, "Eli kanlı terör örgütü DEAŞ' e bağlı olduğu ve radikalleştiği" iddia edilen Fas kökenli 3 şahıs emniyet mensupları tarafından gözaltına alındı. Şüpheli şahıslardan birinin, Suriye ve Irak' taki DEAŞ üyeleri ile irtibat halinde olduğu ve örgüte eleman kazandırmaya çalıştığı, diğer ikisinin de zanlının ev arkadaşları olduğu ifade edildi.

Polis mensuplarının evde yaptığı aramada, intihar saldırısına dönük bazı yazılı bilgi ve elektronik belgelerin ele geçirildiği ifade edildi.  23- 28 Haziran' da ise Madrid' de yapılacak LGTB faaliyetleri bağlamında 1 milyondan fazla kişinin şehre geleceği ve bu sebep ile güvenlik tedbirlerinin artırıldığı bilgisi yer aldı.

DEAŞ İSE ORTADOĞU'DA SİVİLLERİ KALKAN OLARAK KULLANMAKTA

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Irak Temsilcisi Bruno Geddo, DEAŞ mensuplarının kendilerini savunmak adına 100 binden fazla sivil vatandaşı şehrin batı yakasındaki Eski Kent' e götürdüğünü bildirdi ve bu sivil vatandaşların canlı kalkan olarak kullanıldığını belirtti.