İran’ın başkenti Tahran’da gün çifte terör saldırısıyla başladı. İki hedefin kapsamında İran Meclis binası ve İslam devrimi lideri Ayetullah Humeyni’nin türbesi hedef alınmıştı.

Son bilgilere göre, bu iki saldırı sonucunda toplam 12 kişi hayatını kaybetti ve 35 kişi yaralandı. Saldırganların Meclisin kuzey kapısından kadın kılığında geçerek saldırıda bulunduğu bilgisi Reuters tarafından aktarılıyor.Türbedeki saldırıda kendini patlatan bir terörist söz konusu. İran’da en son 2001 yılında bu denli büyük bir terör saldırısı düzenlenmişti. Geçen hafta PKK'nın İran kolu PEJAK ile ordu birlikleri arasındaki çatışmada 2 iranlı asker hayatını kaybetmişti.

DEAŞ’LI TERÖRİSTLER ÖLDÜRÜLDÜ

DEAŞ’ın “haber ajansı” Amaq, İran parlamentosunda çektiği videoda rehineleri elinde tutma görüntülerini paylaştı. İranlı emniyet güçleri parlamentoda rehineleri tutan 4 DEAŞ’lının öldürüldüğünü açıkladı.

Olaylar sonrasında önceden planlanan İran’ın Dış İşleri Başkanı Cevad Zarif’in Ankara ziyareti iptal edilmedi. Bugün öğle saatlerinde Ankara’ya inmesi beklenen Dış İşleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek ve Türkiye Dış İşleri Bakanı Mevlüd Çavuşoğlu ile temaslarda bulunacak. Tahran’a yönelik terör saldırısı sonrasında önemi artan görüşmede, Katar krizinin ele alınması amaçlanıyor.DEAŞ'ın Meclis içerisinde bulunduğu sırada, güvenlik önlemleri nedeniyle Meclis'ten dışarı çıkmalarına izin verilmeyen İranlı vekiller