Lübnan ordusunun, ülkenin doğusundaki Ra's Baalbek, El-Fakiha ve El-Kaa kasabalarının dağlık alanlarında sürdürdüğü "Dağların Şafağı" adlı operasyonun altıncı gününde, terör örgütü DEAŞ'a karşı ilerlemeye devam ettiği aktarıldı.

Lübnan ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "operasyonun altıncı gününde, DEAŞ unsurlarına karşı ilerlemenin sürdürüldüğü ve teröristlerden geri alınan bölgelerdeki mayın temizliğinin devam ettiği" kaydedildi.

Açıklamada bunun yanı sıra, lojistik desteğin artırıldığına dikkat çekilerek "operasyonun dördüncü ve son aşamasına geçildiği" vurgulandı. Bahsi geçen aşamanın ayrıntılarına dair ise herhangi bir bilgi verilmedi.

Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, bugünkü bakanlar kurulu toplantısı esnasında yaptığı açıklamada, "ordunun operasyon esnasındaki ihtiyaçlarını karşılamak adına çalıştıklarını ve şimdiye dek sağlanan başarıdan dolayı mutlu olduklarını" söyledi.

Başbakan Saad Hariri de kurtarılan bölgelerin tekrardan teröristlerin eline geçmemesi için gerekli tedbirlerin alınacağını belirtti

Hariri, dün de operasyon bölgesine yaptığı ziyaret sırasına yaptığı açıklamada "Lübnan topraklarını savunacak yegâne unsur dağlık alanlarda güvenliği sağlayan ordudur. Bizim görevimiz ise ordunun topraklarımızı korumak için duyduğu tüm ihtiyaçları sağlamaktır." ifadelerini kullanmıştı.

OPERASYON 6. GÜNDE


Lübnan ordusunun 19 Ağustos'ta start verdiği "Dağların Şafağı" adlı operasyon bugün altıncı gününe girdi.

Terör örgütü DEAŞ tarafından yerleştirilen mayınlar dolayısıyla geri alınan bölgelerde güvenliğin sağlanması zaman alıyor. Lübnan ordusu mayın temizliğinin yanı sıra bölgede yeni yollar açmak için mühendislik çalışmaları da yürütüyor. Mayın temizleme çalışmaları dolayısıyla operasyon zaman zaman duruyor.

Operasyonda şu ana dek Lübnan ordusundan 5 asker öldü, 17 asker yaralandı.