DEAŞ burada yalnızca terör eylemleri düzenlemiyor, aynı zamanda bir ‘devlet’ gibi faaliyet göstermeye çalışıyor.

Mısır, cuma günü tarihinin en kanlı ve vahşi terör eylemiyle sarsıldı. Kuzey Sina bölgesindeki Bir el-Abed şehrinde Sufilerin gittiği bir camiye DEAŞ tarafından silahlı ve bombalı saldırı düzenlendi. Cuma namazı sırasında camiye önceden yerleştirdikleri bombayı infılak ettiren teröristler, patlamanın ardından dışarıya kaçan insanları taradı. Mısırlı yetkililer, saldırıda ölü sayısının 305’e yükseldiğini, 200’den fazla kişinin de yaralandığını bildirdi.

Bu eylem, üç yıldır Kuzey Sina’da faaliyet gösteren DEAŞ'ın en büyük saldırısı oldu. Mısır Ordusu, katliamın ardından harekete geçti. Ordu sözcüsünün Facebook’tan yaptığı açıklamaya göre bölgede düzenlenen hava operasyonlarında DEAŞ'a ait sığınak ve silah depoları hedef alındı. Ayrıca Mısır medyasına yansıyan haberlerde, Kahire yönetiminin, bölgeye takviye askeri güç göndermek için İsrail’e izin başvurusunda bulunduğu belirtildi. İki ülke arasında 1978 yılında imzalanan Camp David Anlaşması’na göre, Mısır’ın bu izni alması gerekiyor. Tel Aviv, Mısır’ın daha önce bölgedeki Radikal gruplara yapılacak operasyonlar kapsamındaki taleplerini kabul etmişti. Ancak bölgede üç yıldır IŞİD’e karşı yapılan askeri operasyonlar, şu ana kadar istenen sonucu veremedi. IŞİD, bu sürede güvenlik güçlerine ve sivillere yönelik onlarca saldırı düzenledi, ağır kayıpların verilmesine sebep oldu.

Ancak DEAŞ'ın bölgedeki etkinliği, terör saldırıları düzenlemenin de ötesinde. Gündüz vakti yol kesip kontrol yapan, sokaklarda ‘yargılama’ yapıp infazlar gerçekleştiren, Hristiyanlara ve İslamın uygun bulmadığı yorumlarını benimseyen Müslümanlara düzenlediği saldırılarla bölgenin sosyolojisini maniple etmeye çalışan DEAŞ, Suriye ve Irak’taki düzeyde olmasa da kendini ‘devlet’ olarak dayatmaya yönelik faaliyetlerde bulunuyor.