ABD liderliğindeki DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü olan Ablay Ryan Dillon, video konferans yöntemi ile bağlandığı ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) Irak ve Suriye’ de DEAŞ’ a karşı sürdürülen harekatlar hakkında yorumlarda bulundu.

Eli kanlı terör örgütü olan PKK’nın uzantısı olan PYD'nin taciz ateşine karşılık Türkiye’ nin, terör örgütünün Afrin bölgesindeki mevzilerini top atışına tutması ile alakalı bir soru üzerine Albay Dillon, Rakka’ da DEAŞ' a karşı verdikleri mücadelede dikkatlerinin dağılmasını istemediklerini söyledi.

RAKKA'DAN DİKKATLERİ ÇEVİRECEK VEYA CAYDIRACAK HER ŞEYDEN KAYGILIYIZ

Sözcü Dillon, Amerika Birleşik Devletleri'nin Afrin bölgesindeki eli kanlı terör örgütü olan PYD/PKK unsurlarını desteklemediğini hatırlatan ve oradaki Türkiye destekli karşıt kuvvetler ile terör örgütü PYD/PKK’ nın askeri kolu YPG arasındaki çatışmalardan kaygı duyup duymadığını soran AA muhabirine şu cevabı verdi:

Şu anda odaklandığımız yer olan Rakka’dan dikkatleri çevirecek veya caydıracak her şeyden kaygılıyız. Bu durumdan dolayı eğer Rakka savaşında olan SDG odağını başka bir yere çevirirse, bu onların DEAŞ ile savaşmadığını gösterir. Bu durumun ortaya çıkmasından kaygılıyız. Bunun nereden geldiği ve kimin sebep olduğu önemli değil.”