Merkezi Dubai’de bulunan Suudi televizyonu MBC’de DEAŞ terör örgütünün karar propagandalarına cevap verme amacıyla yayınlanan bir dizinin izlenme oranları göze çarpıyor. Ancak dizinin ön plana daha fazla çıkmasına sebep olan unsur ise dizi oyuncularının ve yapımcılarının DEAŞ tarafından ölümle tehdit edilmeleri oldu.

“Kara Kargalar” adını taşıyan dizide DEAŞ denetimindeki yerlerde hayat şartlarının ne denli feci olduğu yansıtılıyor.
Dizinin bütçesinin 10 milyon dolar olduğu bildirilirken, Suudi Arabistan’ın teröre karşı mücadelede kamuoyu oluşturma maksadıyla diziye destek verdiği vurgulanıyor.

DEAŞ denetimi altında yaşayan insanların, özellikle kadın ve çocukların durumu yansıtılmaya çalışılan dizide, DEAŞ’ın sosyal medya üzerinden yürütttüğü kara propaganda, teröristlerin toplu infazları ve tecavüzleri konu ediniliyor.

OYUNCULAR ÖLÜMLE TEHDİT EDİLİYOR

Kanalın sözcüsü Mazen Hayek, örgüte katılma ihtimali olabilecek gençlerin katılmalarının önüne geçmek amacıyla bu diziyi yaptıklarını belirtti.

DEAŞ’ın sosyal medya aracılığıyla insanları safına çektiğini söyleyen Hayek, DEAŞ’ı kendi silahı vurarak; yani medya üzerinden savaş yürüterek bu faaliyetler kapsamında karşısında durmanın amaçlandığını dile getirdi.

Dizide rol alan oyuncular DEAŞ’ta bulunan teröristlerden ve DEAŞ sempatizanlarından ölm tehdidi aldıklarını ifade etti.
Lübnan’da çekimleri devam eden dizi, 20 bölümden oluşuyor.