Musul İl Meclisi Başkan Yardımcısı Nureddin Kaplan, verdiği demeçte, DEAŞ'ın Telafer'den güvenli bölgelere kaçmaya çalışan ortalama 200 Türkmeni bir süre tutmasının ardından infaz ettiğini belirtti.

Kaplan, örgüt tarafından infaz edilen Türkmenlerin ortalama 2 ay teröristlerce hapishanelerde tutulduğunu, içlerinde kadın ve çocukların da yer aldığını ifade etti.

DEAŞ'ın aylardır Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Telafer ilçe merkezinde birçok aileyi olası bir askeri müdahaleye karşı canlı kalkan olarak kullandığı ve kaçışlarına izin vermediği aktarıldı.

Terör örgütü DEAŞ, Ağustos 2014 tarihinden bu zamana Musul'un batısında bulunan Irak'ın en büyük ilçesi durumundaki Telafer'i elinde tutuyor.

DEAŞ'ın daha önce de 100 bin sivili kalkan olarak kullandığı açıklanmıştı.

100 BİNİ AŞKIN VATANDAŞI CANLI KALKAN YAPTILAR

DEAŞ mensuplarının kendilerini savunmak adına 100 binden fazla sivil vatandaşı şehrin batı yakasındaki Eski Kent' e götürdüğünü bildiren Geddo, bu sivil vatandaşların canlı kalkan olarak kullanıldığını belirtti.

Sivil vatandaşların tutuldukları tarihi yerde sıcak çatışmaların ortasında kaldığını ve korkuyu yaşadıklarını belirten Geddo, bölgede yiyecek kalmadığını, su ve elektrik de verilemediğini kaydetti.

Temsilci Geddo, hain terör örgütü DEAŞ' a mensup keskin nişancıların kaçmayı deneyen sivil vatandaşları öldürme yoluna seçtiğini ifade ederek, bir şekilde kaçmayı başaranların da korku yüzünden travma yaşadıklarını belirtti.

Musul' a bağlı "Şifa Mahallesi" ve "Eski Kent" lokasyonlarında ağır sokak çatışmaları sürmekte.