Trump, Twitter adresinden yayınladığı gönderide, "Amerika'yı tekrardan harika yap projesi, Cadı Avı'na karşın gayet iyi devam ediyor. Fazlaca yeni iş alanaı, yüksek iş hevesi.... büyük düzenleme kesintileri, imzası atılan 36 yeni yasa tasarısı, yeni bir Anayasa Mahkemesi Yargıcı, bunların dışında altyapı, sağlık ve vergi indirimi projeleri de yapılacak."açıklamasını yaptı.

ABD Başkanı Trump, dün tekrar Twitter'dan gerçekleştirdiği açıklamada, eski FBI Direktörü James Comey'in görevine son vermesinden dolayı hakkında soruşturma açıldığını ifade etmişti. Hakkında, Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine karıştığı iddialarıyla bağlantılı olarak soruşturma başlatıldığını ilk kez açıklayan Trump, gönderisinde, "FBI Direktörü'nü işten atmamdan dolayı bana 'FBI Direktörü'nü işten at.' diyen adam tarafından soruşturuluyorum. Cadı avı." sözlerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Trump’ın başı davalarla dertte. ABD’de Demokrat Parti'den Kongre azalarının ABD Başkanı Donald Trump aleyhine Kongre'nin rızasına sunulmadan “yabancı unsurlar destek gördüğü” iddiasıyla davada bulunulacağı aktarıldı.

Washington Post'ta geçen bilgilerde yer aldığı üzere, Demokrat Partili 196 kadar Kongre azası, Trump’a ilişkin anayasanın devlet başkanının “yabancı unsurlardan fayda sağlamasını” engelleyen maddesi çerçevesinde davada bulunmaya hazırlanıyor.

EN FAZLA MÜŞTEKİ MİKTARI

Davanın görülmesine ön ayak olan Demokrat Partinin Connecticut Senatörü Richard Blumenthal, bu olayın, zamanımıza değin herhangi bir başkanın hilafına görülen bir davadaki en fazla müşteki miktarı olduğuna dair bilgiyi aktardı. Trump, koltuğuna oturmadan evvel, alakası bulunan bütün ticari varlıkları başkanlığı zamanı dâhilinde oğullarının idare edeceği bir fona aktaracağını dile getirmişti. Fakat Trump’ın bu vaadini uygulamaya koymadığı iddiasıyla bugüne değin 3 farklı dava görülmüştü.

Bununla birlikte ABD Kongresi'nde Rusya incelemesi çerçevesinde senatörlerin suallerine cevap veren ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions, "korkutucu ve çirkin bir iftira" nitelendirmelerinde bulunarak Rus makamlarla gizli konuşmalar gerçekleştirdiği yönündeki suçlamaları kabul etmemişti.