Mısır'da bir yargıcın koruma polisinin öldürülmesi iftirasıyla yargılanan ve haklarında idam cezası kesilen Mısırlı gençlerin bayramdan sonra idam edilmesi bekleniyor.Mısır'da darbeyle başa zorla geçen Sisi Mısır'da hukuk kanun tanımamaya devam ediyor.Sisi yönetimi ele geçirdikten sonra haksız yere idam yapmalarıyla ünlü bir diktatör.

" KAMERA KAYITLARI GERÇEĞİ ORTAYA KOYSADA MAHKEME  İDAM CEZASINA VERDİ"

Yaşları 23 ile 30 arasında değişen Halid Rıfat, İbrahim Yahya, Ahmed el-Velid, Abdurrahman Muhammed, Basim Muhsin ve Mahmud Memduh'un avukatı, gençlerin "kamera kayıtları olmasına" karşın idam cezasına çarptırıldığını beyan edildi.

Mısırlı gençlerin aileleri de insan hakları örgütlerine çocuklarının maruz kaldığı "tüyler ürpertici" uygulamaları aktardı.

Ailelerin insan hakları örgütlerine aktardığı bilgilere göre, gençlere işkence yapılıyor, cinayeti itiraf etmemeleri halinde yakınlarına tecavüz edileceği tehdidinde bulunuluyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER :'CEZA İNFAZ EDİLMESİN'DEDİ


İdam cezasının kesinleştiği 7 Haziran'dan bu güne her an "kararın uygulanacağı" psikolojisiyle yaşamak zorunda kalan gençlere, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinden (OHCHR) destek geldi.

Davanın uluslararası boyut kazanmasından sonra OHCHR, dün yaptığı açıklamayla idam cezasın verilen 6 genç hakkındaki hükmün infaz edilmemesi çağrısında bulundu.