İnger Stöjberg, Viborg kentinde bulunan Skovgaard Müzesi'nde, ‘Reformasyondan bu yana sanatta dine hakaret’ isimli sergide, 2005 senesinde Danimarka gazetesi Jyllands Posten’ın yayımladığı Hz. Muhammed hakkında hakaret içerikli 12 karikatürün bulunmamasına itiraz etti.

ARKA PLAN YAPTI

Söz konusu tepkisinin açık ve net bir şekilde ifade eden İnger Stöjberg, Kurt Westergaard’ın çizdiği İslam’a hareket eden karikatürü, tablet bilgisayarının arka plan görüntüsü yaparak ekran resmini paylaştı.

‘GURUR DUYMAMIZ GEREK’

Stöjberg, sosyal medya üzerinden bu görüntünün yanı sıra, ‘Muhammed karikatürleriyle gurur duymamız gerek.’ şeklinde yazı yazdı.
Sosyal medya üzerinden hızlı bir şekilde yayılan bakanın paylaşımına, Danimarka’da yaşayan Müslümanlar’dan büyük tepki geldi.

BAŞBAKAN AYNI GÖRÜŞTE DEĞİŞMİŞ

Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, söz konusu durum hakkında Danimarka medyasına yaptığı konuşmasında, ‘Herhangi bir karikatürle gurur duymuyorum.’ ifadelerine yer verdi.

DANİMARKA’DA İSLAMOFOBİ

Diğer yandan, Danimarka Göç ve Uyum Bakanı olan İnger Stöjberg, ülkedeki camilere yapılan dış yardımların sınırlandırılması ile alakalı çalışma yürüttüklerini bildirilmşti.

Bakan Stöjberg, ülkedeki dini topluluklara dışardan gelen maddi desteğe dair yeni düzenlemeler yapmak üzere bazı bakanlıklar tarafından geçtiğimiz sene oluşturulan çalışma grubu ile bir araya geldi. Toplantıdan sonra gazetecilere beyanlarda bulunan Stöjberg, grubun tavsiyeleri doğrultusunda çalışmalara devam etmekte hemfikir olduklarını ifade etti.