Danimarka Göç ve Uyum Bakanı olan İnger Stöjberg, ülkedeki camilere yapılan dış yardımların sınırlandırılması ile alakalı çalışma yürüttüklerini bildirdi.

Bakan Stöjberg, ülkedeki dini topluluklara dışardan gelen maddi desteğe dair yeni düzenlemeler yapmak üzere bazı bakanlıklar tarafından geçtiğimiz sene oluşturulan çalışma grubu ile bir araya geldi. Toplantıdan sonra gazetecilere beyanlarda bulunan Stöjberg, grubun tavsiyeleri doğrultusunda çalışmalara devam etmekte hemfikir olduklarını ifade etti.

YARDIM EDENLERE SERT ÖNLEM

Mevzu bahsi geçen çalışma ile ortak hedeflerinin "aşırı dinci inanç toplumları ve camiler" olduğunu iddia eden Bakan Stöjberg, "Bunlara yönelik sert tedbirler alarak, Danimarka' da kökten dinci inanç toplumlarının dışardan ekonomik destekler ile filizlenmesini önlemek istediklerini" savundu.

Öte yandan Danimarka basınında, Göç ve Uyum Bakanı Stöjberg' in camilere yurt dışından gelecek olan desteklerin vergilendirilmesi üzerinde de çalıştığı, yasanın hedefinde camiler olduğu haberleri yer aldı.

Danimarka' nın başkenti olan Kopenhag' ın Nörrebro semtinde inşa edilen ve 2014' te hizmete giren ülkenin ilk minareli camisi "Hamad Bin Khalifa Medeniyet Merkezi" nin Katar tarafından desteklenmesi ve 2015' te Şii mezhebine mensup Müslümanlara hizmet veren "İmam Ali Camisi"nin finansmanını İran' ın sağlaması ülke kamuoyunda uzun süre tartışılmıştı.
Danimarka'da 5,7 milyonluk nüfusun yaklaşık yüzde 7'sinin Müslüman olduğu tahmin ediliyor