Danimarka’da 3 asırdır yürürlükte bulunan ‘dini değerlere hakaret etmeyi’ suç olarak kabul eden kanun hükmünün iptal edilme talebi parlamentodaki çoğunluk tarafından onaylanarak olumlu karşılandı ve 334 senelik “dini değerlere sövme”yi suç sayan kanun artık yürürlükten kaldırılmış bulunuyor. Böylelikle Danimarka’da dini değerleri aşağılayan açıklamalar ve her türden yollar serbestleşmiş bulunuyor.

1683’TEN BERİ YÜRÜRLÜKTEYDİ

Parlamento’da yalnızca Sosyal Demokrat Parti’nin itiraz sunduğu yasa maddesinin onaylanması sonrasında söz alan Yeşiller-Sol İttifakı adına konuşan Bruno Jerup, partisinin her türlü dini fikre açık olduğunu ve bunların eleştirilmesini de benimsediğini ifade etti. Büyük bir çoğunluğun kanun hükmünün iptal edilmesine destek vermesinin çok anlamlı bir gelişme olduğunu ifade eden parti sözcüsü, bu şekilde daha hür bir eleştiri ortamının oluştuğunu ve insanların serbestçe fikirlerini açıklayabileceklerini ifade etti.

Danimarka’da 334 senelik kanun hükmü, 1683 senesinde Kral’ın Tanrı’nın Elçisi olarak sayılması sebebiyle, “Tanrı’yı Müdafaa” maksadıyla Danimarka ceza kanununa geçmişti.

Madde 1930 yılından bu yana sadece 3 defa kullanıldı. Yasadan mahkum edilen son kişi anti-semitik bir kişiydi.