Dün gece NTV canlı yayınına çıkan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rakka’dan ayrılma sürecinde DEAŞ’a emniyetli geçit sağlandığına dair veriler üzerinde MİT’in çalıştığını açıkladı ve bu yönde işaretler olduğunu dile getirdi.
Mesele üzerinde MİT’in titizlikle incelemelerde bulunduğunu ve bu hususta işaretler olduğunu dile getiren Kalın, bu gelişmelerin yeni olmadığını ve benzer olayların geçmişte de yaşandığını ifade etti. Terör örgütlerinin işlerine geldiğinde birbirlerini desteklediklerine işaret eden Kalın, oyun içinde oyunlar kurulduğunu vurguladı.

"AMERİKA HATA YAPIYOR"

ABD’nin YPG’ye silah sağlaması politikasının hata olduğunu dile getiren Kalın, Türkiye’nin duyduğu rahatsızlığın Trump ile görüşmesinde Cumhurbaşkanı tarafından yüz yüze ifade edildiği ve aldıkları kararın yanlış olduğunu belirtmekte ısrarcı olunacağını dile getirdi.

“BİR TERÖR ÖRGÜTÜ BAŞKA BİR TERÖR ÖRGÜTÜYLE ORTAKLIK KURULARAK MAĞLUP EDİLEMEZ”

Rakka harekatının Özgür Suriye Ordusu ile birlikte yürütülebileceğini ifade eden Kalın, sözlerine şu ifadelerle devam etti: "Obama hükümeti zamanında önerimiz hasıraltı edilmişti. Bu başka hesaplar yapıldığına delildir. Suriye odağında başka bir vekalet sistemi kurulmaya çalışıldığı aşikar. Obama hükümetinin yanlışları kaybolan zamanın telafisi için Suriye’deki genel durumun bu denli zorlu olmasının sebepleri burada düşünülmelidir. DEAŞ dünyanın her yerinde belirmekte. Obama hükümeti başından itibaren bir terör örgütünü alt etmek için başka bir terör örgütüyle beraber mücadele edilemeyeceği hususunda uyardık. Rakka harekatında YPG olursa bizi yanlarında göremezler. Suriye’nin kuzey bölgesinden Türkiye’ye karşıt bir gelişme olursa müdahale ederiz, bu çok açık. Türkiye’nin güvenlik endişelerinin gözetilmediği bir ortaklıkta yer almamız düşünülemez."