Aziz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bangladeş'te hükümet tarafından kurulan savaş suçları mahkemesinde yargılanan muhalefetteki Cemaat-i İslami partisinin lideri Motiur Rahman Nizami'nin idam edilmesiyle ilgili,

"Bütün Bangladeş halkı bu insanların (Nizami ve idam edilen diğer Cemaat-i İslami liderlerinin) masum olduğunu biliyordu. Atfedilen suçlamaların kesinlikle gerçeklik payı yok. Dakka yönetiminin hedefi Hindistan etkisini kırmak isteyen herhangi bir gücü ortadan kaldırmak." dedi.

"SİYASİ İNTİKAM ALIYORLAR"

Aziz, Bangladeş'in Pakistan'dan ayrıldığı 1971'de muhalefetin ayrılma kararını desteklemediğini, bu nedenle şimdi siyasi intikam alındığını kaydetti.

2014 Bangladeş genel seçimlerinde halkın sadece yüzde 4'ünün sandığa gittiğini kaydeden Aziz, mevcut Dakka yönetiminin meşru olmadığını iddia etti. Aziz, "Bangladeş'in gerçek yöneticileri Hindu siyasiler ve Hindistan istihbaratıdır." dedi."CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HARİÇ HİÇBİR MÜSLÜMAN LİDER İDAMLARA DUR DEMEDİ"

Aziz, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hariç, Müslüman dünyasından hiçbir lider Bangladeş'teki idamlara dur demedi. Kendisi, sert bir açıklama yaptı. Sadece bu kez değil geçmişteki idamda da aynı tavrı sergiledi." şeklinde konuştu.

Abdulgaffar aziz, dün Nizami'nin idamının infaz edilmesinin ardından televizyonlarda İstanbul'daki protestoları gördüğünü ve bundan memnuniyet duyduğunu aktardı.

Bu arada Pakistan Cemaat-i İslami Partisi, Bangladeş hükümetinin idam cezası kararını, sosyal medyada "WeAreNizami" (Hepimiz Nizamiyiz) etiketiyle başlatılan kampanya ve ülkenin çeşitli yerlerinde kılınan gıyabi cenaze namazlarıyla protesto etti.

Takvim