Coronavirüs Yaşlıları Öldürüyor Düşüncesi Değişiyor

ABD'deki genç ölüm oranları 'Coronavirüs yaşlıları etkiliyor' tezini çürüttü. ABD'de 750'den fazla 50 yaş altı vatandaş hayatını kaybetti. 20'li yaşlarda 45 kişi hayatını kaybederken, 20 yaş altında da 9 ölüm görüldü.

Coronavirüs Yaşlıları Öldürüyor Düşüncesi Değişiyor

Coronavirüs Yaşlıları Öldürüyor Düşüncesi Değişiyor

Çin'in Vuhan kentinden yayılmaya başlayan coronavirüs salgını genel olarak yaşlı insanları etkilerken, bu durum 'Coronavirüs gençleri etkilemiyor' algısının gelişmesine neden oldu. Genç bireyler bu algı nedeniyle uzun süre virüsten korunmayı rutin haline getirmezken, virüsün yayılımında da etmen oldu. Fakat son aylarda dünya genelinde yaşanan genç ölümler bu tezi artık iyice çürüttü. Özellikle ABD'deki genç ölümler, gençlere, virüsten korunması gerektiğini hatırlattı. ABD'de şimdiye kadar 750'den fazla 50 yaş altı ölüm gerçekleşti.

ABD'de 20 yaş altındaki 9 kişi de coronavirüsten dolayı hayatını kaybetti. Bu yaş aralığındaki ölüm sayısı az ad olsa gençlerin etkilenmediği gibi bir düşünce söz konusu değil. Öte yandan, 20'li yaşlarda 45, 30'lu yaşlarda 190 ve 40'lı yaşlarda 413 ölümlü vaka tespit edildi. Öte yandan 50 yaş altı için ölüm oranının daha fazla olduğu fakat California gibi bazı eyaletlerin araştırmayı yapan gazeteye yaş gruplarını bildirmediği için tam sonuca ulaşılamadı. 

ABD'de şimdiye kadar yaklaşık olarak 500 bin kişi coronavirüsten etkilendi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR