PYD şu ana kadar Rakka'da 3 köyü DAEŞ'den aldı. Başlatılan operasyonu değerlendiren Eski Rakka Askeri Meclis Başkan Yardımcısı Albay İmededdin Said, Rakka'daki oyunu anlattı.

Said, “ABD'nin Rakka'yı yerle bir etme pahasına giriştiği operasyon sadece DAEŞ'den bölgeyi alıp, bir diğer terör yapılanması PYD'ye teslim etme çabasıdır" dedi.

ŞEHİR HARİTADAN SİLİNECEK

“ABD'nin DAEŞ'e yönelik güç gösterisi, Suriye'de bir şehrin yerle bir edilmesini sağlayacak. Onbinlerce insanın yaşadığı kent sayıları birkaç bin olan DAEŞ terör örgütü mensupları yüzünden haritadan silinecek" diyen Albay Said, “ABD ve PYD bunu çoktan göze aldı. İnsanlar şehirden kaçmaya çalışıyor. Ancak, DAEŞ sivilleri kalkan olarak kullanacak. Çok yakında Suriye'de Rakka diye bir şehir kalmayacak" diye konuştu.

KALICI OLMASI İMKANSIZ

Said, “Saldırılar Ayn isa, Aynen Arap ve Resul Ayn'den kara operasyonu, havadan ise ABD'nin yoğun bombardımanı eşliğinde devam ediyor. Operasyonun seyri 8 ila 10 gün içinde belli olabilir. PYD'nin her halukarda büyük kayıplar vermesi kaçınılmazdır. Bu saldırıdan en fazla zararı bölgedeki siviller görecektir" ifadelerini kullandı.

Said, “ABD, bölgede yıllarca devam edecek çatışma için PYD'yi bölgede hakim kılmak istiyor. Ancak geçici olarak bu gerçekleşse bile, uzun vadede PYD'nin kalıcı olması imkansız" dedi.

RUSYA'DAN GİZLİ DESTEK 

PYD'ye yönelik ABD desteğinin farklı güç savaşlarını tetikleyebileceğini ve bölgedeki Washington etkisinin Moskova'yı farklı seçeneklere itebileceğini belirten Said, “Rusya, rejimi gizlice destekleyebilir" ifadelerini kullandı.

İki kasabada yoğun çatışma Çatışmalar dün itibariyle PYD'nin daha önce kaybettiği Ayn İsa ve Hışe kasabaları çevresinde yoğunlaştı. Rakka merkezine uzak bir noktada olan bu bölgelere ABD koordinesindeki koalisyon uçaklarının çevredeki 3 hedefi vurduğu belirtildi.

 İmededdin Said Ordu haline dönüşecek Kobani, Telabyat, Haseke ve Afrin bölgelerinde PYD'nin Arap, Türkmen ve kendilerinden olmayan Kürtlere yönelik yaptığı baskıların bu operasyonda örgütün en büyük handikapı olarak karşısına çıkacağına dikkat çeken Said, “Yüzbinlerce insan PYD zulmünün mağduru oldu. Suriye halkı rejim, DAEŞ ve PYD arasında hiç bir fark gözetmiyor. Onun için sahada PYD terör örgütünün şansı yok. DAEŞ ne kadar zalim bir terör yapılanması ise PYD'de aynı özelliklere sahip bir terör örgütüdür" dedi.

“Daha 1,5 yıl öncesine kadar maksimum 5 bin kişilik basit bir milis grubu olan PYD tüm bu olan bitenlerin ardından tam teşekküllü bir ordu haline gelecek" diyen Said şunları söyledi: “Şimdiden onlarca tank, zırhlı araç, füze ve silahlara sahipler. DAEŞ gittiğinde, Suriye halkı DAEŞ'i aratmayacak ve ordu statüsü kazanmış bir terör örütü ile başbaşa bırakılacak."

Yeni Şafak