Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, “AB Türkiye’ye kapıyı kapatmamalı. Bu stratejık bir hata olur” dedi.

Selanik uluslararası fuarında basın toplantısı gerçekleştiren Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, AB ile ilişkiler hususunda Türkiye hükümetini destekleyerek, “Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinin AB tarafından kesintiye uğratılması, stratejik ve taktiksel bir yanlıştır. Kapıyı kapatmak hatadır. Türkiye bölgenin güvenliği için önemli büyük bir ülke. Merkel bakalım bu görüşlerini Ekim de tekrar edecek mi. Belki seçim sonrası farklı olur. Bazen secim dönemlerinde tansiyon artar" dedi.

Öte yandan Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye'nin önemli bir ortak olduğunu söyledi.

Mogherini, 12'nci Bled Stratejik Forumu'na katılmak için geldiği Slovenya'da gazetecilere açıklamalar yaptı.

Türkiye-AB arasındaki üyelik müzakerelerinin devam ettirilip ettirilmeyeceğine dair bir soruya Mogherini, "Türkiye ile konuşmaya devam edeceğiz." cevabını verdi.

"BAZI KONULARDA ANLAŞAMIYORUZ ANCAK..."


Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı'nın geçtiğimiz ay Çavuşoğlu ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik'in katılımıyla Brüksel'de gerçekleştiğini anımsatan Federica Mogherini, Türkiye ve AB'nin anlaşamadığı bazı konular olduğunu fakat bunun görüşmeleri devam ettirmeye engel olmadığını belirtti.

Mogherini, "Öncelikle Türkiye bölgede önemli bir ortak ve hala AB'ye aday ülke. Bu sebeple Türkiye ile konuşmaya devam edeceğiz. İç tartışmalarımız ve özellikle Türkiye'deki muhataplarımızla görüşmelerimiz ikili ilişkilerin geleceğini belirleyecek." diye konuştu.