Çin Komünist Partisi' nin resmi yayın kuruluşu olan Global Times'ın yapmışl olduğu ahber doğrultusunda, ABD ve Kuzey Koreli yöneticilerin yapmış oldukları açıklamaların, Kore yarımadasında tansiyonun yükselişe geçeceğinin sinyalleri verdiği ifade edildi.

"ÇİN'İN ÇIKARLARI ZARAR GÖRÜRSE..." TEHDİDİ...

Çin yönetiminin, Kore ve ABD'ye karşı bulunmuş olduğu çağrılara rağmen, tansiyonun yükseldiği yorumu yapılan beyanda, "Çin, eğer bölgede kendi çıkarlarına zarar veren olursa bu duruma sıkı bir şekilde karşılık vereceğini tüm taraflara net bir ifade ile belirtmelidir." ifadesi kullanıldı.

"REJİM DEĞİŞİKLİĞİNE İZİN VERMEYİZ"

Yazılı beyanda, "Şayet ilk Kuzey Kore, balistik füzeler ile ABD topraklarını hedef alır ve ABD de buna misilleme yaparsa, Çin yönetimi tarafsız kalacaktır. Şayet ABD ve Güney Kore, ilk ateş açan taraf olur ise Kore yarımadasında rejim değişikliğine kalkar, lokasyondaki siyasi yapıyı değiştirmeye çalışırsa Çin, buna izin vermeyecektir." şeklinde tehdit vari bir açıklama yapıldı.

Çin' in, Kore yarımadasında nükleer faaliyetlere de savaşa da karşı olduğu vurgulanırken, Pekin' in, çıkarlarının bulunduğu bölgede istikrarı bozacak her türlü eylemin karşısında olacağı ifade edildi.