Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, gerçekleştirdiği basın toplantısında gündeme dair soruları cevapladı.

Balistik füze denemeleri sebebiyle Kuzey Kore ile ABD arasında artan gerginliği ele alan Liu, amaçlarının Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanması olduğunu ve bu hedefe de diyalog ve müzakerelerle ulaşılması gerektiğinin altını çizdi.

Liu, "Kore Yarımadası'nda çatışma ya da savaş istemiyoruz. Bu amaçların uluslararası toplum tarafından da paylaşıldığına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

"ÇİN, RUSYA İLE YOL HARİTASI BELİRLEMEYE ÇALIŞIYOR"


Alakalı ülkeler içerisinde şu aşamada ne yazık ki diyalog kurulmadığını ve müzakerelere başlanması için ön şartlar ortaya koyulduğunu aktaran Liu, Çin'in müzakere edilmiş bir çözüm için uğraştığını ve Rusya ile bir yol haritası belirlemeye çalıştıklarını kaydetti.

"ASIL SORUMLULUK ABD'YE ve KUZEY KORE'YE AİT"


Liu, Kuzey Kore'nin füze denemelerini sürdürecek, ABD'nin de bölgeye stratejik bombardıman uçakları göndererek gerginliği daha da artırdığına vurgu yaptı. Liu, ABD'nin Çin'e, Kuzey Kore konusunda harekete geçmesi çağrısına ilişkin, "Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanması konusunda sürekli Çin'in rolünden bahsediliyor. Kuzey Kore ve ABD kendi sorumluluklarını yerine getirmezse, Çin ne yaparsa yapsın, çabaları sonuç vermez. Asıl sorumluluk bu iki ülkeye ait, Çin'e değil." ifadesini kullandı.