Çin'de dünyanın en zor üniversite sınavı olarak kabul gören ve 9,4 milyon talebenin hayatını değiştirecek üç günlük 'Gao Kao' sınavı başladı

‘GAO KAO’ ÇİN’İN EN BÜYÜK ÖĞRENCİ SINAVI

Çincede 'Koca Sınav' anlamında olan Gao Kao yükseköğretime giriş sınavına bu sene 9,4 milyon lise son sınıf öğrencisi katılması planlanılıyor.

Sınava yetişmeye çalışan öğrencilere ve velilere yardım etmeleri için çok sayıda trafik polis görevlendirildi.

‘GAO KAO’ DÜNYANIN EN ZOR ÜNİVERSİTE SINAVI

Gao Kao, dünyanın en zor üniversiteye giriş sınavlarından biridir.
Tam Üç gün sürecek ve iki aşamada yapılacak sınavda zorunlu bölümler olan Çince, matematik ve İngilizcenin yanı sıra öğrencilere tercihlerine göre sosyal bilimler ve fen bilimleri bölümlerinden de sualler yöneltiliyor.

‘GAO KAO’ KOPYA ÇEKENE 7 YIL HAPİS CEZASI VERİLİYOR

Geçen yıl ilk defa yükseköğretime giriş sınavında kopya çektiği belirlenen öğrencilere 7 yıla kadar hapis cezası verilmişti ve öğrencilerin sınavdan sonra defter ve kitaplarını yırtıp pencerelerden sağ sola fırlatmak adını verdiği 'Stres atma' geleneği de yasaklanmıştı.

Bu sınavda kopya çekmeye çalışan öğrencilere sınav gözetmenleri tarafından kâğıtları alınıp polis ekipleri çağrılıyor. Ve kopya çektiği kamera kayıtlarından kanıtlanan öğrenciler tutuklanarak ceza evine koyuluyor nedenle bu sınavda kopya çekmek hayli yürek işi olduğu vurgulandı.