Çin'de 78 Yeni Coronavirüs Vakası

Çin ana karasında dün 78 yeni coronavirüs vakasına rastlanırken, 7 kişinin daha yaşamını yitirdiği bildirildi.

Çin'de 78 Yeni Coronavirüs Vakası

Çin'de 78 Yeni Coronavirüs Vakası

Çin'de yeni tip coronavirüs (Covid-19) 78 kişide daha tespit edildi. 7 kişinin daha virüs kaynaklı ölmesiyle sayısı 3 bin 277'ye çıktı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, yeni vakaların 74'ünün "ithal vaka" olduğunu, bunlardan 31'ine başkent Pekin, 14'üne Guangdong eyaleti ve 9'una Şanghay'da rastlandığı açıklandı. Böylece, Çin'de şimdiye dek saptanan yurt dışı kaynaklı vakaların sayısı 427'ye çıktı.

Salgının merkezi olduğu düşünülen Vuhan kentinde beş gün sonra ilk defa yeni bir vaka görüldü. Bunun dışında Guangdong'da da bir vaka olduğu, diğer iki kişiye de virüsün yurt dışından gelen hastalardan geçtii ifade edildi.

Ülkede şimdiye dek tespit edilen toplam vaka sayısı ise 81 bin 171'e yükseldi. Çin anakarasında dün 7 kişinin Covid-19 salgınında hayatını kaybettiği, can kayıplarının tamamının Vuhan'ın da bağlı olduğu Hubei eyaletinde yaşandığı açıklandı. Böylelikle, Covid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 3 bin 277'ye çıktı. Komisyon, aynı zamanda dün 456 hastanın iyileştiğini, şimdiye dek taburcu edilen kişi sayısının 73 bin 159'a yükseldiğini ifade etti.

Öte yandan, Çin'in başkenti Pekin'de rastlanan yurt dışı kaynaklı vakaların sayısı 138'e çıkarken, şehre yurt dışından gelenler için önlemlerin sıkılaştırılacağı açıklandı. Şehre yurt dışından gelen herkesin yarından başlamak üzere belirlenen merkezlerde 14 günlük karantina sürecine gireceği ve kendilerine nükleik asit testi yapılacağı bildirildi.

Pekin'de dün saptanan 32 yeni vakadan 31'inin yurt dışı kaynaklı olduğu, diğer hastaya da virüsün yurt dışından gelen bir kişiden bulaştığı ifade edildi. Pekin'de şimdiye dek toplam 553 vaka görülürken, 8 kişi yaşamını yitirdi.

Bunun dışında, Çin'in finans merkezi Şanghay'da da yurt dışından gelen herkese zorunlu karantina uygulamasına başlandığı duyuruldu. Şehirdeki yurt dışı kaynaklı vaka sayısının 75'e yükseldiği bildirildi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR